Válka nepřináší jen mrtvé. Ukrajina postrádá desítky tisíc občanů, nikdo neví, kde jsou

Válka na Ukrajině s sebou nepřináší jen mrtvé a zraněné, ale i pohřešované. K 7. červnu ukrajinské úřady evidují desítky tisíc nezvěstných občanů.

Na Ukrajině se k 7. červnu 2023 pohřešuje téměř 24 tisíc lidí, za poslední den byly podle Ministerstva vnitra Ukrajiny v Chersonské oblasti hlášeny tři takové případy.

"Během uplynulého dne byly přijaty tři hovory týkající se osob, které se pohřešují za zvláštních okolností v Chersonské oblasti," uvedl náměstek ministra podle agentury Interfax.

Ukrajina spustila před měsíem registr pohřešovaných osob. Informoval o tom server Ukrajinska pravda, podle kterého má registr centralizovat údaje o osobách, které zmizely během války proti Rusku.

Ukrajina si od registru slibuje mnohem účinnější pátrání po pohřešovaných osobách. Jen v případě vojáků evidují úřady na 7000 nezvěstných osob. Není ale známo, kolik z nich může být po smrti a kolik zajato.  

Registr bude podle serveru uchovávat veškerá důležitá data o pohřešovaných osobách, tedy jméno, místo a datum narození, ale i bydliště či místo,kde byla osoba spatřena naposledy.

Součástí registru jsou i informace o dané osobě z pohledu úřadů, tedy zda je soudem považována nezvěstnou nebo prohlášena za mrtvou.

 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy