Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.
Osm procent respondentů se domnívá, že se Ukrajině nepodaří znovu získat poloostrov Krym, který Rusko anektovalo na jaře 2014, a devět procent vidí příští hranice země na linii před vpádem ruským vojsk z loňského února; v té době část Donbasu na východě země ovládali proruští separatisté, tedy podle Kyjeva toto území fakticky okupovalo Rusko.
Drtivá většina Ukrajinců, 91 procent, schvaluje počínání prezidenta Volodymyra Zelenského. Osmdesát devět procent populace bezvýhradně podporuje ozbrojené síly. Rozhodnutí vlády premiéra Denyse Šmyhala schvaluje 43 procent dotázaných.
Na otázku, která země či organizace nejvíce pomohla Ukrajině, většina odpověděla, že Polsko, následované USA (71 procent) a Británií (48 procent). Osmdesát jedna procent Ukrajinců je připraveno hlasovat pro vstup do Severoatlantické aliance, což je skoro o čtvrtinu více než před 11 měsíci. A 89 procent dotázaných se domnívá, že poválečnou obnovu země by mělo zaplatit Rusko a Rusové, ať už z ruských aktiv či z reparací.
Související
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
před 1 hodinou
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
před 3 hodinami
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
před 4 hodinami
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
před 5 hodinami
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
před 6 hodinami
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
před 8 hodinami
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
Spojené státy oznámily spuštění nové sankční iniciativy s názvem Operation Economic Outcast, jejímž cílem je úplná izolace íránského režimu a odstřihnutí Teheránu od globálního finančního systému. Americký ministr financí Scott Bessent při představování této kampaně zdůraznil, že Washington zavede tvrdé sekundární sankce vůči všem třetím zemím a zahraničním subjektům, které budou s Íránem nadále obchodovat. Kampaň rozšiřuje postihy na pět klíčových sektorů, kterými jsou technologie, digitální aktiva, zlato, letecká doprava a lodní přeprava.
Zdroj: Libor Novák