Velké Británii hrozí ztráta území. Na Orknejích zváží jiné možnosti

Spojené království by mohly opustit Orkneje, jejichž místní rada se rozhodla prozkoumat alternativní možnosti správy. Souostroví by mohlo změnit své právní postavení v rámci Velké Británie či se stát samosprávným územím Norska. 

Orkneje byly do poloviny 15. století pod kontrolou Norska a Dánska. Pod skotskou nadvládu se dostaly jako záruka za věno Markéty Dánské. Rada souostroví v roce 2017 odhlasovala, že se bude zabývat možností větší autonomií ostrova. Naprostou nezávislost ale zavrhla. Nyní se bude projednávat návrh na prozkoumání "severských vazeb", informoval deník Guardian.

"Byli jsme součástí norského království mnohem déle, než jsme byli součástí Spojeného království," řekl BBC předseda rady James Stockan s tím, že místní vnímají spřízněnost a obrovský vztah s Norskem. "To je přesně ta chvíle, kdy je třeba prozkoumat, co je možné," zdůraznil.

Orkneje podle Stockana zklamaly vlády v Londýně i Edinburghu. Zmínil také, že Shetlandy či Vnější Hebridy dostávají více prostředků. Součástí podnětu je i zmínka o Faerských ostrovech, které jsou dánským samosprávným územím. 

Proces by každopádně nebyl jednoduchý. Ústavní změna by s velkou pravděpodobností vyžadovala kombinaci petic, referend a legislativy v britském i skotském parlamentu.

Orkneje Skotsko Velká Británie norsko

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu

Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Péter Magyar

Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem

Příští maďarský premiér Péter Magyar už od nedělního volebního triumfu mluvil s deseti evropskými lídry. Zdůraznil, že sám od sebe rozhodně nebude volat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který je považován za blízkého spojence končícího premiéra Viktora Orbána. Magyar ale zmínil, že by zvedl telefon, pokud by mu Putin zavolal. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

včera

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy