Většina Američanů schvaluje rozhodnutí obvinit exprezidenta Donalda Trumpa, ale jen zhruba 40 procent je přesvědčeno, že v případě plateb pornoherečce Stormy Daniels jednal Trump nezákonně. Vyplývá to z průzkumu agentury SSRS pro stanici CNN. Bývalý prezident dnes v New Yorku stane před soudem, a stane se tak prvním trestně stíhaným exprezidentem v dějinách USA.
Průzkum provedený poté, co velká porota minulý týden obvinění schválila, nepřekvapivě ukázal, že názory se podstatně liší podle politických preferencí. Trumpovo obvinění podporuje celkově 60 procent lidí. U respondentů, kteří se označili za voliče demokratů, to ale je 94 procent, zatímco mezi příznivci republikánů pouze 21 procent.
V dalších demografických kategoriích už žádné podstatné rozdíly většinou nejsou: stíhání podporuje zhruba stejný podíl mužů a žen a podpora se neliší ani v různých věkových skupinách. Běloši jsou rozdělení zhruba napůl v tom, zda se stíháním souhlasí, u nebělošských respondentů rozhodnutí justice schvaluje 75 procent.
Mnohem méně jednoznačně vyzněly výsledky u otázky, která zkoumala, jak lidé platby ženám za mlčenlivost vnímají. Jen 37 procent je považuje za nezákonné, dalších 33 procent je označilo za neetické, ale nikoli nelegální, a deset procent oslovených řeklo, že platby nejsou vůbec žádný problém. Tři čtvrtiny oslovených se domnívají, že určitou roli v rozhodnutí o obvinění sehrála politika, za politicky motivované označuje kroky justice 93 procent republikánů.
Související
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 1 hodinou
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 2 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 3 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 4 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 5 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 5 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 6 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 6 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 7 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 8 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 9 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 10 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
Kriminalisté v úterý vznesli obvinění v případu pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Útočníkovi, který skončil ve vazbě, hrozí za dvojnásobný pokus o vraždu až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě