Většina Američanů věří, že Čína využívá TikTok k ovládání občanů v USA

Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos věří většina Američanů, že Čína využívá sociální síť TikTok k formování veřejného mínění v USA. 

Průzkum probíhal během schvalování zákona, který vyžaduje od TikToku, aby přerušil své vazby s čínskou mateřskou společností ByteDance do 270 dnů od podpisu zákona, jinak mu hrozí zákaz.

Zhruba 58 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že čínská vláda využívá TikTok k "ovlivňování amerického veřejného mínění". Toto tvrzení podpořilo více republikánů než demokratů. Asi 13 procent dotázaných s tímto nesouhlasilo a zbytek nebyl jistý nebo neodpověděl.

46 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že Čína používá aplikaci k "špehování každodenního života Ameriky". Čínská vláda však tato obvinění popřela.

Podle průzkumu 50 procent Američanů podporuje zákaz aplikace, 32 procent se stavělo proti, a zbytek neměl stanovisko nebo se nevyjádřil. Průzkum se zaměřil pouze na dospělé Američany, což nezahrnuje názory lidí do 18 let, kteří tvoří významnou část uživatelů TikToku ve Spojených státech. Průzkum proběhl online na vzorku 1022 lidí po celých USA.

TikTok tvrdí, že investoval více než 1,5 miliardy dolarů na zvýšení bezpečnosti osobních údajů asi 170 milionů uživatelů aplikace v USA a nebude tyto údaje sdílet s čínskou vládou. Představitelé TikToku před Kongresem potvrdili, že nepropagují ani neodstraňují obsah na žádost čínské vlády.

TikTok se chystá napadnout zákaz u Nejvyššího soudu s odvoláním na porušení svobody projevu zakotvené v prvním dodatku Ústavy USA. Soudce ve státě Montana v listopadu zablokoval zákaz TikToku kvůli obavám z porušení svobody slova. 

TikTok je sociální médium a mobilní aplikace, která umožňuje uživatelům vytvářet a sdílet krátká videa. Uživatelé mohou nahrávat videa o délce od několika sekund do jedné minuty, která často obsahují hudbu, tance, komedii nebo různé vtipné momenty.

TikTok je známý svou interaktivní a zábavnou platformou, která umožňuje uživatelům sledovat, tvořit a sdílet obsah s celosvětovou komunitou. Je oblíbený zejména mezi mladými lidmi a stal se jednou z nejrychleji rostoucích sociálních sítí na světě. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) TikTok

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy