Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Podle průzkumu společnosti IFOP pro komerční vysílatele TF1 a deník Le Figaro by RN mohla získat 34 procent hlasů, NFC 29 procent a RE 22 procent.

Průzkum od společnosti Harris Interactive pro rozhlasovou stanici RTL, komerční televizi M6 a magazín Challenges ukázal, že RN by mohla získat 33 procent, levicová NFC 26 procent a Macronova RE 21 procent.

Třetí průzkum od institutu Opinionway pro zpravodajský kanál CNews TV, soukromou rozhlasovou stanici Europe 1 a týdeník Journal du Dimanche uvádí, že RN by získala 35 procent hlasů, NFC 27 procent a RE 20 procent.

Simulované hlasování neposkytuje přesnou předpověď výsledků, protože se jedná o dvoukolové většinové hlasování probíhající v obvodech.

Americká společnost Harris pole odhadla, že strana RN a její koaliční partneři by mohli získat přibližně 235 až 280 křesel, což by znamenalo, že jim bude chybět minimálně devět křesel k dosažení absolutní většiny.

Volby ve Francii se budou konat 30. června a 7. července. 

Macron už dříve vyloučil svou rezignaci po případné porážce strany Obroda v parlamentních volbách, které vyhlásil v reakci na výsledky eurovoleb ve své zemi. Vyhlášení nových voleb označil za správné rozhodnutí. 

Novináři se Macrona zeptali, zda by po případném vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v předčasných volbách a následné výzvě této strany k odstoupení nezvážil konec ve funkci prezidenta. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro. 

Prezident uvedl, že je připraven se opět postavit do debaty proti Le Penové, která byla jeho soupeřkou v druhém kole posledních dvou prezidentských voleb. "Jsem připravený si obléct naše barvy a bránit náš projekt," prohlásil. 

Marcon musel odpovědět i na otázku, zdali si dostatečně promyslel svolání voleb už na konec měsíce. "Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země," konstatoval navzdory tomu, že průzkumy dávají Národnímu sdružení šanci na výhru. "Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň," dodal. 

Na možnost rezignace Macrona se zeptali i ruští novináři v Kremlu. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova musí nejprve proběhnout předčasné volby. "První musíme vidět výsledky a pak můžeme analyzovat situaci. Zatím je moc brzy," řekl mluvčí podle ruské státní agentury TASS. 

Související

Více souvisejících

Francie volby ve Francii Marine Le Pen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy