Vrah si stěžuje po nepovedené popravě. Kenneth Eugene Smit chce být usmrcen dusíkem

V pondělí se Nejvyšší soud připojil na stranu vězně ve smrtelné cele v Alabamě, který se pokouší o popravu pomocí plynu dusíku, poté co byla jeho plánovaná poprava smrtící injekcí státem na poslední chvíli odvolána.

Kenneth Eugen Smith je muž, kterému měla být před šesti měsíci vykonána poprava, jak píše deník Bild. Zavedení smrtící injekce se nepovedlo a vězeň si už nepřeje tuto situaci opakovat. Nyní 57letý muž podal žalobu na stát Alabama a usiluje o možnost popravy plynem dusíku místo smrtící injekce.

Smithovi právníci tvrdí, že úřady ho během pokusu o popravu „mučily celé hodiny a vystavovaly těžké duševní újmě z falešné popravy“.

Poprava byla náhle zrušena později večer poté, co stát nebyl schopen správně nastavit IV linii před vypršením příkazu k exekuci.  Smith později tvrdil, že poprava byla zpackaná.

Kenneth Eugen Smith Kenneth Eugen Smith Foto: Alabama Department of Corrections

Stát Alabama požádal Nejvyšší soud, aby zasáhl, uvedla CNN. Argumentoval tím, že nižší soud porušil precedens stanovený Nejvyšším soudem. Ten vyžaduje, aby vězeň prokázal, že navrhovaná alternativní metoda popravy není pouze "realistická", ale může být "snadno proveditelná".

V pondělí Nejvyšší soud tuto žádost odmítl. Soudci Clarence Thomas a Samuel Alito s tím nesouhlasili.

Smith byl v roce 1988 odsouzen za vraždu Elizabeth Dorlene Sennett (45), kterou spáchal s komplicem – jménem Sennettova manžela. Měl poměr a na svou ženu uzavřel velkou životní pojistku.

Případ se objevil po pozastavení poprav na podzim loňského roku a revizi popravovacího procesu kvůli problémům s několika smrtícími injekcemi. Koncem února guvernérka Kay Iveyová vyzvala k obnovení státních poprav po dokončení přezkumu.

Související

OSN, ilustrační foto

Žádná poprava, ale mučení. OSN a EU zvedl případ z Alabamy ze židle

Poprava odsouzeného vraha Kennetha Eugenea Smithe provedená inhalací dusíku ve čtvrtek v americkém státě Alabama vyvolala obavy z možného týrání, prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Evropská unie rovněž vyjádřila politování nad způsobem provedení této popravy.

Více souvisejících

Kenneth Eugen Smith USA (Spojené státy americké) popravy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy