Americký prezident Donald Trump se ostře vymezil vůči zakladateli Tesly Elonu Muskovi, který v uplynulých dnech oznámil záměr založit novou politickou stranu. Jejich někdejší spojenectví se tak již definitivně rozpadá.
Trump označil tento krok za destabilizující a zbytečný. „Myslím, že je směšné zakládat třetí stranu. Vždycky to byl dvoustranný systém a založení třetí strany jen přispěje ke zmatku,“ uvedl šéf Bílého domu podle britské stanice BBC na palubě Air Force One.
Trump v příspěvku na Truth Social zároveň zpochybnil Muskův úsudek a naznačil, že podnikatel v poslední době ztrácí kontakt s realitou. „Je mi líto, že Elon Musk za posledních pět týdnů úplně vyjel z kolejí a stal se v podstatě troskou,“ prohlásil prezident.
Podle Trumpa pramení jejich roztržka zejména z neshod ohledně státní podpory elektromobilů. „Lidé si nyní mohou koupit, co chtějí – benzínová auta, hybridy (které se velmi dobře prodávají) nebo nové technologie, jakmile se objeví – žádný mandát pro elektromobily,“ dodal prezident.
Musk podle svých slov plánuje založit vlastní politickou stranu s názvem America Party. Zda byla oficiálně zaregistrována u amerických volebních orgánů, však zatím není jasné. Federální volební komise dosud žádné dokumenty nezveřejnila.
Musk své rozhodnutí opírá o výsledky ankety, kterou uspořádal na sociální síti X. V ní se většina jeho sledujících vyjádřila pro vznik nové politické síly. „V poměru 2:1 chcete novou politickou stranu a tu také dostanete! Pokud jde o bankrot naší země kvůli plýtvání a korupci, žijeme v jednopartajním systému, nikoli v demokracii. Dnes byla založena Amerika strana, aby vám vrátila vaši svobodu,“ uvedl v sobotu.
Založení nové strany může do americké politiky vnést prvek nejistoty, zejména pokud by Musk dokázal oslovit voliče zklamané tradičními republikány i demokraty. Díky silnému mediálnímu vlivu a značnému finančnímu zázemí má šanci přitáhnout pozornost a získat podporu alespoň části elektorátu, podobně jako v minulosti například kandidát Ross Perot.
Třetí strany v americkém systému jen výjimečně dosahují výraznějších úspěchů. Volby založené na většinovém principu a silné loajalitě ke dvěma hlavním stranám mohou nové hnutí rychle odsunout na okraj politického spektra. Významnější vliv by America Party mohla získat především v roli „jazýčku na vahách“, který část hlasů odebere stávajícím kandidátům.
Související
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
Donald Trump , Elon Musk , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
před 1 hodinou
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
před 2 hodinami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 3 hodinami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 4 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 5 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 6 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 6 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 7 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 8 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 9 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 10 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 10 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 11 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 12 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 13 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
Varování meteorologů před nebezpečím požárů se brzy naplnilo. Hasiči z Ústeckého kraje zasahují v sobotu odpoledne u požáru lesa v národním parku České Švýcarsko, kde v roce 2022 došlo k nejrozsáhlejšímu lesnímu požáru v historii České republiky. Platí zvláštní stupeň poplachu.
Zdroj: Jan Hrabě