Za ukrajinským útokem v Rusku stojí USA a NATO, tvrdí Putinův muž

Do plánování ukrajinského útoku na ruskou Kurskou oblast byl přímo zapojen Západ a Severoatlantická aliance. Uvedl to v rozhovoru pro list Izvestija poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev.

Podle Patruševa nejsou prohlášení Spojených států o tom, že se na ukrajinském vpádu na ruské území nijak nepodílely, pravdivá. "Operace v Kurské oblasti byla plánovaná také za účasti NATO a západních tajných služeb," uvedl někdejší tajemník ruské bezpečnostní rady. "Bez jejich podílu a přímé podpory by se Kyjev neodvážil vpadnout na ruské území," prohlásil Patrušev.

Bílý dům minulý týden krátce po začátku ukrajinského útoku na Kurskou oblast uvedl, že Kyjev o této operaci Spojené státy předem neinformoval a že Washington do akce není zapojený. Ministerstvo obrany v Moskvě v uplynulých dnech zveřejnilo záběry amerických zbraní na ruském území v Kurské oblasti, připomíná agentura Reuters.

Ukrajinské síly v RUsku postupují a plně kontrolují město Sudža v ruské pohraniční Kurské oblasti, oznámil ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedla to televize CNN.

Zelenskyj po setkání s vojenskými veliteli na sociálních sítích uvedl, že ukrajinská armáda "oznámila dokončení osvobození města Sudža od ruské armády".

Ukrajinská státní televize ve středu odvysílala reportáž, ve které ukrajinské jednotky sundávají ruskou vlajku ze stožáru na úřední budově ve městě Sudža v Kurské oblasti a nahrazují ji ukrajinskou vlajkou. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že video bylo pořízeno ve středu.

Reportáž zahrnovala záběry trojice ukrajinských vojáků stojících na střeše třípatrové budovy, údajně školy s kolejí, jak stahují ruskou vlajku a volají "Sláva Ukrajině". Na videu byla také vidět kolona shořelých ruských vozidel při vjezdu do Sudže a prázdné ulice s nepoškozenými obchody a úředními budovami.

Zpravodajka ukrajinské státní televize uvedla, že ukrajinské síly mají plnou kontrolu nad Sudží, která je klíčovým uzlem pro překládku plynu. Dodala, že televizní štáb přijel do města jako součást vojenské kolony, která přivezla humanitární pomoc pro civilisty.

Někteří ruští prováleční blogeři toto tvrzení podporují, ale zástupce vedoucího hlavního vojensko-politického ředitelství ministerstva obrany a velitel čečenských speciálních jednotek Achmat Apti Alaudinov upozornil, že ukrajinské jednotky nemají úplnou kontrolu nad Sudží. Podle jeho tvrzení ve městě stále probíhají boje s ruskou armádou.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území pronikly ukrajinské ozbrojené síly. Ruské velení vyslalo do boje proti nim nejen pohraničníky, ale i novobrance, přičemž mnozí z nich padli do ukrajinského zajetí.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskyj ve čtvrtek sdělil, že ukrajinští vojáci od začátku vpádu minulý týden obsadili v Kurské oblasti 1150 čtverečních kilometrů ruského území a dobyli 82 obcí. "Celkově od začátku operací v Kurské oblasti postoupili naši vojáci 35 kilometrů hluboko," uvedl Syrskyj.

Navíc ve čtvrtek Syrskyj oznámil, že Ukrajina zřídila v Kurské oblasti kancelář vojenského velitele. "Postupujeme v Kurské oblasti. Byla zřízena kancelář vojenského velitele, která musí zajistit pořádek a také zabezpečit všechny potřeby místních obyvatel," uvedl podle agentury Reuters na sociální síti Telegram.

V důsledku vpádu ukrajinských jednotek v Kurské oblasti, který nezastavily ani obranné valy vybudované po začátku války na Ukrajině, platí od minulého pátku na federální úrovni režim mimořádné situace.

Ostřelování a útoky bezpilotních letadel v Kurské oblasti zabily 12 civilistů a zranily 121 lidí, včetně deseti dětí. Více než 120 000 lidí z této oblasti opustilo své domovy nebo bylo evakuováno úřady kvůli obavám z bojů.


 
 

Související

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 
Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Nikolaj Patrušev

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 3 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy