Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

"Dva plukovníci Státní stráže byli obviněni z velezrady a napomáhání teroristickému útoku," informovala Ukrajinská pravda. Plány ochranky ústavních činitelů měla přerušit kontrarozvědka a vyšetřovatelé ukrajinské tajné služby SBU. Atentát měl být organizován agentskou sítí a dva členové ochranky měli do Ruské federace pouštět utajované informace. Ukrajinský server Livyj bereh informuje, že oběma zadrženým hrozí doživotí. Podle dostupných informací měli členové ochranky najít kolem ukrajinského prezidenta lidi, kteří by ho vzali jako rukojmí a později zabili.

Kromě plánu na zabití Zelenského měli ruští agenti rovněž v úmyslu zlikvidovat šéfa tajné služby Vasyla Maljuka, šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova a další vysoké představitele země.

Šéf SBU Vasyl Malyuk říká, že o této speciální operaci na odhalení nepřátelských agentů věděl jen omezený počet lidí a on osobně dohlížel na její průběh. Teroristický útok měl být podle něj „dárkem Putinovi před inaugurací“.

Celý scénář zahrnoval sledování pohybu vysokých představitelů, následované raketovým útokem na dům, kde se měl Zelenský nacházet, a později i útokem dronu na tento dům.

Během domovních prohlídek byly nalezeny i dokumenty, které jednoznačně spojují členy ochranky s plánováním atentátu. Část zbraní, které měly být použity, byly dokonce osobně přivezeny na Ukrajinu jedním ze členů ochranky. Byly mezi nimi drony, munice pro protitankový granátomet RPG-7 a dokonce i protipěchotní miny.

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný. Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný. Foto: Tajná služba SBU via ČTK

Atentát na vedení Ukrajiny plánovali členové 9. oddělení odboru operativních informací 5. služby. Jsou to Maxim Mišustin, Dmytro Perlin a Oleksij Kornev.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy