Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu o posílení obranyschopnosti Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsali desetiletou bilaterální bezpečnostní dohodu zaměřenou na posílení obranyschopnosti Ukrajiny. Uvedl to server France24.

Dohoda byla podepsána během summitu skupiny G7 v Itálii. "Obě strany považují tuto dohodu za podporu Ukrajiny na její cestě k potenciálnímu členství v NATO," stojí v textu dohody.

Podle dohody se nejvyšší představitelé USA a Ukrajiny v případě ozbrojeného útoku nebo hrozby útoku proti Ukrajině setkají do 24 hodin, aby konzultovali odpověď na situaci. Spojené státy v dohodě znovu potvrdily svou podporu Ukrajině při obraně její suverenity a územní celistvosti.

"Pro zajištění bezpečnosti Ukrajiny obě strany uznávají, že Ukrajina potřebuje významné vojenské síly, silné kapacity a nepřetržité investice do svého obranného průmyslu podle standardů NATO," uvádí se dále v dohodě.

Na základě této dohody by Spojené státy měly Ukrajině poskytovat různé formy vojenské pomoci a výcviku pro boj proti ruské invazi. Washington se zavázal chránit Ukrajinu "nyní i v budoucnosti".

Dohoda, podobná té, kterou mají Spojené státy s Izraelem, zahrnuje závazek Washingtonu k výcviku ukrajinské armády, poskytování vojenského vybavení, pořádání společných cvičení a spolupráci v oblasti obranného průmyslu.

Na rozdíl od členství v NATO však tato dohoda nezavazuje Spojené státy k vyslání ozbrojených sil na obranu Ukrajiny.

AFP poznamenává, že cílem dohody je zajistit, aby budoucí administrativy USA pokračovaly v podpoře Ukrajiny. Bývalý prezident Donald Trump, který plánuje kandidovat v listopadových volbách, by však mohl po případném volebním vítězství dohodu teoreticky zrušit. 

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 21 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy