Zelenskyj navštívil Hadí ostrov, jehož obránci posílali Rusy na "chuj"

Už 500 dní probíhá válka na Ukrajině, která započala 24. února 2022 vpádem ruských vojsk do sousední země. Prezident Volodymyr Zelenskyj při té příležitosti zveřejnil video z legendárního Hadího ostrova. Kdy záběry vznikly, není jasné. Lídr napadené země ale poslední dny strávil v zahraničí. 

"Hadí ostrov. Svobodný ostrov svobodné Ukrajiny," napsal Zelenskyj na twitteru. "Jsem vděčný za každého, kdo bojuje proti okupantům. Připomněli jsme si hrdiny, kteří položili život v této bitvě - jedné z těch nejdůležitějších v průběhu války. Sláva každému, kdo bojuje za naši bezpečnost v Černém moři," vzkázal. 

Rusové obsadili malý, avšak strategicky položený ostrov v Černém moři, který leží asi 150 kilometrů jižně od Oděsy, během prvního dne invaze na konci loňského února. Na konci června téhož roku se ale po vlně vzdušných a dělostřeleckých útoků stáhli.

Do dějin se však zapsala především epizoda z obsazování ostrova. Zdejší ukrajinská posádka se stala symbolem odporu, když nevybíravými slovy odmítla ruské výzvy ke složení zbraní. "Ruská válečná lodi, jdi do prd**e!" vzkázali obránci agresorům. 

Není přitom jasné, kdy video vzniklo. Zveřejněno bylo v sobotu, přičemž ukrajinský prezident strávil čtvrtek a pátek na zahraniční cestě, během níž navštívil Bulharsko, Česko, Slovensko a Turecko. 

O délce trvání konfliktu se dnes zmínil také vicepremiér Vít Rakušan (STAN). "Dnes je to 500 dní, co se Ukrajina brání Rusku. Ukrajinci mají můj obdiv. A podporu naší země. Tahle vláda (ostatně jako žádná vláda) nedělá vždycky všechno správně. V postoji k Ukrajině ale od prvního dne až dodnes obstála. Díky všem, kdo v tom vládu podporují a pomáhají Ukrajině," uvedl ministr vnitra na twitteru

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Blinken: Některé změny Hamásu v dohodě o příměří nejsou proveditelné

Palestinské militantní hnutí Hamás odpovědělo na americký plán příměří v Pásmu Gazy s návrhy na několik změn. Některé z těchto změn jsou podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena proveditelné, jiné nikoli, uvedl dnes v Kataru podle serveru The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy