Zelenskyj oznámil založení mezinárodní aliance obranného průmyslu. Česko bylo v Kyjevě taky

Ukrajina se má stát jedním z největších výrobců zbraní na světě. Bude vytvořena aliance, jejímž základem je prohlášení, které dosud podepsalo 13 zbrojních společností. Na zahájení prvního mezinárodního fóra obranného průmyslu v Kyjevě to v pátek řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

"Naším prvořadým úkolem je vyhrát tuto válku a vrátit našemu lidu trvalý a hlavně spolehlivý mír. Tento úkol splníme. Díky spolupráci s vámi, s většinou světa," řekl Zelenskyj.

Hlavním cílem ukrajinského prezidenta je vytvoření moderního obranného průmyslu. V rámci spolupráce s předními zahraničními společnostmi bude vyrábět rakety, bezpilotní letouny a dělostřelecké granáty. Informuje agentura Ukrinform.

Poznamenal, že Rusko svou zločinnou a nevyprovokovanou agresí proti Ukrajině ukázalo každému národu, že může představovat hrozbu pro suverenitu a normální život jakéhokoli národa na planetě. A pokud jde o obranu Ukrajiny v této válce, podle jeho názoru, pokud jde o hnutí Ukrajiny za osvobození svého území, každý národ chápe, co potřebuje pro svou obranu – „jaké zbraně, jaké průmysly, jaké moderní technologie, jaké aliance“.

Většinu vojenského vybavení chce Ukrajina v budoucnu vyrábět sama a za tímto účelem zřídí zvláštní fond. "Fond bude doplňován prostřednictvím dividend ze státního majetku a zisků z prodeje zabaveného ruského majetku," uvedl Zelenskij.

Podle Zelenského je důležité, že nově vzniklá aliance bude respektovat a chránit mezinárodní právo, jakož i bezpečnost nejen Ukrajiny, ale všech států světa.

Kyjevského fóra se zúčastnilo 252 zbrojních společností z Německa, USA, Velké Británie, Francie, Turecka, Švédska, České republiky a asijských zemí a také Austrálie.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Česká republika

Aktuálně se děje

před 47 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy