Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.
Zelenskyj, který již ve Washingtonu navštívil Kongres i Pentagon, v Bidenově Oválné pracovně řekl, že ukrajinský lid "velmi oceňuje pomoc Spojených států v boji proti ruskému teroru".
Biden Zelenského ujistil, že "zajistí, aby svět stál při Ukrajině" v boji proti ruské invazi.
Ukrajinský prezident navštívil Washington ve snaze získat pro svou zemi další vojenskou pomoc, zejména na posílení její protivzdušné obrany, píše agentura AFP. Do USA přijel v době, kdy v americkém Kongresu sílí odpor vůči pokračující rozsáhlé americké pomoci Ukrajině v její válce proti Rusku.
"Společně jsme dosáhli mnoha úspěchů při ochraně demokracie, svobody a důstojnosti - hodnot, které jsou společné oběma našim národům," napsal Zelenskyj.
Ukrajinci podle něj trpí v důsledku ruských válečných zločinů. Poznamenal, že ukrajinským jednotkám se podařilo osvobodit více než polovinu dříve okupovaného území Ukrajiny. "Jasně vidíme, že se blíží vítězství," napsal na sociální síti X.
Zelenskyj hovořil s americkými politiky o situaci na bojišti i o obranných potřebách Ukrajiny, včetně posílení protivzdušné obrany.
"Zdůraznil jsem, že vítězství Ukrajiny zajistí, že ani Rusko, ani žádná jiná diktatura už nebude moci destabilizovat svobodný svět. Abychom zvítězili, musíme všichni držet při sobě a spolupracovat," apeloval Zelenskyj.
Zelenskyj dorazil do Bílého domu, kde ho přivítal Biden, oblečený do výrazného olivově zeleného vojenského trička. Svou návštěvu Washingtonu označil za "velmi důležitou".
Jedná se o Zelenského druhou návštěvu Washingtonu od loňského února, kdy Rusko napadlo sousední Ukrajinu, připomíná agentura AFP.
Jak vypadá další balíček pro Ukrajinu?
Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan předem oznámil, že Washington zatím Kyjevu nedodá taktické balistické rakety dlouhého doletu ATACMS. Mezitím mluvčí Pentagonu informoval o balíčku vojenské pomoci ve výši 325 milionů dolarů, který USA poskytnou Ukrajině.
Související
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Joe Biden , USA (Spojené státy americké) , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák