Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje odsouzeným sloužit v ukrajinské armádě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým kategoriím odsouzených sloužit v ukrajinské armádě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na údaje z webové stránky ukrajinského parlamentu.

Kromě zákona "o zavedení institutu podmíněného propuštění osob z výkonu trestu za jejich přímou účast na obraně země, ochraně její nezávislosti a územní celistvosti" podepsal Zelenskyj i zákon zvyšující pokuty pro osoby nedodržující pravidla mobilizace do ozbrojených sil.

Pokuty se nyní mohou pohybovat od 17.000 do 25.500 hřiven (přibližně 400 až 600 eur). V případě nezaplacení pokuty mohou úřady odepsat prostředky z účtů, zabavit majetek nebo uplatnit trestněprávní odpovědnost.

V polovině dubna Zelenskyj podepsal nový zákon o mobilizaci, který zavazuje muže ve věku od 18 do 60 let, aby do 60 dnů aktualizovali své údaje na vojenských zprávách. Zákon také zvyšuje platy dobrovolníkům a zpřísňuje tresty za vyhýbání se povolání do armády, uvádí agentura Reuters.

Nový zákon rovněž stanoví, že výjimku z mobilizace obdrží jen 50 procent státních zaměstnanců, na rozdíl od dosavadních 100 procent. Plně osvobozeni od mobilizace jsou pouze státní zaměstnanci na nejvyšších postech. Do evidence budou nově zahrnuti i zaměstnanci bezpečnostních složek ve výslužbě.

Zákon také ruší kategorie omezené způsobilosti pro vojenskou službu, takže na Ukrajině budou nově jen dvě kategorie: způsobilí a nezpůsobilí k vojenské službě. Ti, kteří jsou nyní nezpůsobilí, se musí do devíti měsíců podrobit nové lékařské prohlídce, aby potvrdili nebo změnili své zařazení.

Po vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 mnoho Ukrajinců dobrovolně narukovalo do armády. Po dvou letech války se však zájem o službu snížil a mnoho mužů se nyní bojům spíše snaží vyhnout, píše agentura Reuters.

Ani jedna strana konfliktu nezveřejňuje oficiálně své vojenské ztráty, ale odhady naznačují vysoké ztráty na obou stranách frontové linie. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

Řecko spaluje extrémní počasí. Země zažívá největší vedra v historii

V důsledku extrémně vysokých teplot byla ve čtvrtek již druhý den po sobě zavřena nejnavštěvovanější turistická atrakce v Řecku, Akropole v Aténách. V zemi probíhá nejčasnější vlna veder v historii, jak uvádí tamní média. Zavřeny byly rovněž školy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy