Zelenskyj poslal Ukrajincům velikonoční vzkaz podle západního kalendáře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se znovu obrátil na své spoluobčany, tentokrát ve velikonočním poselství určeném těm, kteří slaví Velikonoce podle západního obřadu.

Ve svém příspěvku na sociální síti X Zelenskyj zdůraznil význam Velikonoc jako symbolu síly ducha, který odolává temnotě a sjednocuje lidi po celém světě. Podotkl, že i přes nepřetržitý teror ze strany Ruska je důležité věřit, že život může zvítězit.

Prezident Zelenskyj upozornil na nedávné útoky Ruska, které postihly Ukrajinu jak ve dne, tak v noci. Avšak zdůraznil, že Ukrajina se brání a odolává, a že duch lidí se nevzdává. Vyjádřil naději, že život může zvítězit, a ujistil občany, že smrti lze zabránit.

DPA informovala, že Ukrajina čelila další vlně útoků, které měly za cíl zejména energetickou infrastrukturu. I přes úsilí ukrajinské armády byly některé útoky úspěšné, což mělo za následek výpadky elektřiny v některých oblastech země.

Na závěr svého poselství prezident Zelenskyj vyslovil přání míru nejen pro Ukrajinu, ale i pro všechny národy postižené válkami, a vyzval k modlitbám za ochranu před zlem a spojení dobrých srdcí ve víře.

Je důležité poznamenat, že část křesťanů na Ukrajině slaví Velikonoce v stejný den jako západní církve, zatímco pravoslavné církve budou mít Velikonoce o týden později. Tato odlišnost je způsobena přechodem některých ukrajinských církví na novojuliánský kalendář, který posouvá datum některých svátků o 13 dní dopředu. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy