Zelenskyj vyzval Araby, aby podpořili ukrajinský mírový plán. My si válku nevybrali, zdůraznil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek na sociální síti potvrdil, že dorazil na svou historicky první návštěvu Saúdské Arábie, kde se následně zúčastnil summitu Ligy arabských států (LAS). Arabské lídry vyzval k podpoře Ukrajiny a jejího mírového plánu. 

Zelenskyj na twitteru uvedl, že cílem návštěvy saúdskoarabského království je zlepšení vztahů mezi Ukrajinou a arabským světem. "Političtí vězni na Krymu a dočasně okupovaných území, návrat našich lidí, mírový plán, energetická spolupráce," nastínil témata plánovaných jednání.

O Zelenského plánované účasti na summitu LAS informovala Al Arabiya s odkazem na své zdroje. Prezident přiletěl na palubě francouzského vládního letadla. Saúdská Arábie jej na jednání pozvala v rámci svých mírových snah o vyřešení války na Ukrajině. 

"Ukrajinci si nikdy nevybrali válku. Naši vojáci nevstoupili na cizí území. Nic jsme neanektovali a neplundrovali jsme zdroje jiných národů. Nikdy se ale nezvdáme kolonizátorům. Proto bojujeme," zdůraznil Zelenskyj účastníkům summitu a vyzval je, aby pomohli s ochranou nevinných lidí, včetně ukrajinské muslimské komunity. "Bohužel, jsou ve světě takoví, i tady mezi vámi, kteří zavřeli oči," konstatoval.

Lídry arabských států zároveň požádal o podporu vlastní mírové iniciativy, která má vést ke konci války na Ukrajině. Všem přítomným delegátům dal text mírového plánu o deseti bodech a řekl jim, aby se s Ukrajinou spojovali napřímo, nikoliv přes prostředníky. 

Zelenskyj se následně přesune do Hirošimy, kde od dnešního dne probíhá summit skupiny G7. Podle dostupných informací se má zúčastnit nedělního závěrečného dne, do Hirošimy se přesune během soboty. 

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Liga arabských států (LAS) Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Húsíové potopili v Rudém moři první nákladní loď

Nákladní loď Rubymar, která byla opuštěna v jižním sektoru Rudého moře po útoku jemenských povstalců, se v pátek večer potopila.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy