Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přijel do Chersonu na jihu země, odkud se před několika dny stáhla ruská vojska. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na svědka na místě.
"Postupujeme," řekl Zelenskyj ukrajinským vojákům v Chersonu. "Jsme připraveni na mír, mír pro celou naši zemi," uvedl. Poděkoval Severoatlantické alianci a dalším spojencům, které Ukrajinu ve válce s Ruskem podporují. Obrovský posun podle něho znamenaly dodávky raketometů HIMARS ze Spojených států.
Na hlavním chersonském náměstí se kromě vojáků sešli rodiče s dětmi, někteří s ukrajinskou vlajkou v ruce, jiní kolem ramen. "Mám radost, podle chování lidí se dá říct, že jejich reakce není hraná," řekl Zelenskyj. Svou cestou do Chersonu chtěl dát najevo podporu obyvatelům města, kteří přetrpěli ruskou okupaci, a ukázat, že "se opravdu vracíme".
Na otázku, kam budou ukrajinské jednotky dál postupovat, řekl, že "Moskva to nebude". "Nemáme zájem o území jiné země," dodal. V neděli v pravidelném večerním projevu obvinil Rusy z toho, že se v regionu kolem Chersonu dopustili více než 400 válečných zločinů.
Reuters píše, že jen krátce před tím, než Zelenskyj dnes do Chersonu přijel, lidé v centru slyšeli, že se nedaleko ozývá dělostřelecká palba. Nad městem zazněla i poté, co domluvil. Zelenskyj strávil v Chersonu asi 30 minut, pak zase odjel.
Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezident Vladimira Putina, se k návštěvě Zelenského v Chersonu odmítl vyjádřit. Podle agentury AFP uvedl, že město patří Rusku.
Cherson ruské jednotky obsadily krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Šlo o jediné ukrajinské oblastní centrum, které se jim podařilo ovládnout. Na podzim se Rusko region po narychlo uspořádaném hlasování, jehož výsledek svět neuznal, pokusil anektovat. Ruská armáda se odtud na levý břeh Dněpru minulý týden stáhla poté, co v uplynulých měsících utrpěla sérii porážek v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.
Moskva uvedla, že během přesunu 30.000 vojáků z Chersonu neztratila jediného muže. Nicméně podle ukrajinské strany provázel stahování chaos, během kterého se vojáci zbavovali svých uniforem i zbraní, někteří se při pokusu o útěk utopili. Ukrajinští vojáci nyní pročesávají město a snaží se zajistit, aby bylo bezpečné.
Související
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
16. března 2026 22:03
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
16. března 2026 21:27
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
16. března 2026 20:52
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
16. března 2026 20:08
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
Je jednoznačnou českou hvězdou letošní paralympiády v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Právě ona se postarala o nejvíce cenných kovů pro českou výpravu. A v závěrečný soutěžní den této paralympiády tomu nemohlo být jinak. Po stříbrech z biatlonového individuálního závodu a běžeckého desetikilometrového závodu a bronzu z biatlonové stíhačky přidala v neděli teprve sedmnáctiletá zcela nevidomá paralympionička kombinující biatlon a běžecké lyžování Simona Bubeníčková další stříbro, tentokrát z běžeckého dvacetikilometrového závodu. Nestačila jen na ruskou reprezentantku Anastasiji Bagijanovou.
Zdroj: David Holub