Zelenskyj připravuje mírový plán. Už získal podporu na Balkáně

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu získal pro svůj mírový plán podporu účastníků summitu lídrů zemí západního Balkánu v albánské Tiraně.

"Nevyprovokovaná vojenská agrese Ruska proti Ukrajině je i nadále velkým nebezpečím pro evropskou bezpečnost a mezinárodní mír," uvedli účastníci ve zveřejněném prohlášení. Podepsal jej také proruský srbský prezident Alexandar Vučič.

Zelenskyj na sociální síti X uvedl, že se s Vučičem v Tiraně setkal a poděkoval mu za podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Srbska i za humanitární a finanční pomoc.

Signatáři prohlášení rovněž potvrdili svou účast na mírovém summitu, který pořádá Ukrajina spolu se Švýcarskem. Tématem jednání má být realizace mírového plánu, který Zelenskyj předložil ještě v roce 2022.

Jeho součástí je úplné stažení ruských vojáků z ukrajinského území, reparace a procesy s pachateli válečných zločinů.

Zelenskyj už ve středu po setkání s albánským premiérem prohlásil, že obě země zvažují prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti.

"Albánie od prvních dnů invaze podporovala Ukrajinu v boji za svobodu a územní celistvost, " napsal Zelenskyj na sociální síti X. "Dnes jsme diskutovali o obranných potřebách Ukrajiny a potenciální společné produkci zbraní, " dodal.

Pomoc Ukrajině ocenil tento měsíc během návštěvy Albánie také ministr zahraničí USA Anthony Blinken.

Zelenskyj se během nedávných zahraničních cest snažil získat další pomoc a opakovaně prohlásil, že vítězství Ukrajiny záleží na pomoci Západu.

Před příchodem do Albánie Zelenskyj navštívil i Saúdskou Arábii, kde se snažil propagovat svůj mírový plán a zajistit výměny válečných zajatců. Saúdská Arábie udržuje vztahy s Ruskem i Ukrajinou av minulosti již plnila roli prostředníka mezi oběma bojujícími stranami. V září 2022 zprostředkovala propuštění více než 200 ukrajinských zajatců.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy