Situace na frontě, zejména v Doněcké a Luhanské oblasti, je nadále extrémně obtížná, uvedl dnes ve svém pravidelném večerním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Je to doslova boj o každý metr ukrajinské půdy, dodal. Ruské invazní síly ostřelovaly ukrajinské jednotky i města na frontě a velká část jejich dělostřelecké palby se soustředila na Bachmut, napsala agentura Reuters.
"V Bachmutu není jediný metr čtvereční, který by byl bezpečný nebo který by nebyl v dosahu nepřátelské palby nebo bezpilotních letounů," řekl dříve v ukrajinské televizi šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko, podle něhož Rusové ostřelují ukrajinské cíle podél celé frontové linie východoukrajinského regionu.
Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby dnes ve Washingtonu uvedl, že ruská armáda při útoku na Bachmut v posledním dni či dvou dosáhla postupného pokroku, ale stále není jasné, zda město padne. Kirby dále na dotazy novinářů řekl, že pokud by Rusové Bachmut ovládli, "nemělo by to strategický dopad na celou válku".
Reuters píše, že dobytí Bachmutu by Rusům poskytlo odrazový můstek k postupu na dvě větší města Kramatorsk a Slovjansk a zároveň by znamenalo pro Moskvu nový impuls po měsících neúspěchů na bojišti. S blížícím se výročím invaze Rusko zintenzivnilo své operace na východě a jihu Ukrajiny a všeobecně se očekává nová velká ofenziva invazních vojsk.
Související
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
válka na Ukrajině , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě