Zelenskyj: Ukrajina obdržela méně než třetinu slíbené munice

Ukrajina obdržela méně než třetinu z milionu kusů dělostřelecké munice, které přislíbila dodat Evropská unie, uvedl v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.  

"Z milionu nábojů, které nám Evropská unie přislíbila, nepřišlo 50 procent, ale bohužel 30 procent," řekl Zelenskyj v Kyjevě na tiskové konferenci s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem.

EU v lednu prostřednictvím šéfa své diplomacie Josepa Borrella oznámila, že nesplní svůj závazek dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice do března 2024. Podle Borrella ve stanoveném časovém horizontu obdrží asi polovinu slíbené munice - 524.000 kusů, což je pouhých 52 procent.

Šéf evropské diplomacie však trval na tom, že EU do konce letošního roku nakonec dodá Ukrajině více než milion dělostřeleckých granátů, jelikož obranný průmysl eurobloku nadále zvyšuje výrobu munice.

Zelenskyj zároveň v nejnovějším rozhovoru pro americkou televizi CNN obvinil bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, že se postavil na stranu ruského prezidenta Vladimira Putina. Varoval, že bez dále americké pomoci mohou zemřít miliony lidí.

Podle úryvků rozhovoru zveřejněného v pondělí Zelenskyj řekl, že " nedokáže pochopit, jak může být Donald Trump na straně Putina". "Myslím, že Donald Trump Putina nezná," dodal.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy