Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují "hmatatelného" pokroku, ale situace v jiných částech frontové linie je složitá. Uvedl to v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje agentura AFP.
Ukrajina se brání před novou ruskou ofenzívou v Charkovské oblasti od 10. května. V jejím rámci Rusové zaznamenali největší územní zisky na Ukrajině za uplynulých 18 měsíců.
"V Charkovské oblasti naše síly ničí okupanty, výsledky jsou hmatatelné," řekl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoodkazu. Upozornil však, že situace na východní frontě v okolí měst Pokrovsk, Kramatorsk a Kurachově zůstává v současnosti "mimořádně náročná" . "Většina bojů se nyní odehrává právě tam," dodal.
Mluvčí ukrajinské armády Nazar Vološyn řekl, že ukrajinským jednotkám se "podařilo stabilizovat situaci" na frontě v Charkovské oblasti. Situace je však podle jeho slov složitá a rychle se mění.
V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.
Rusové od spuštění ofenzívy z 10. května v této pohraniční oblasti zaznamenali největší územní zisky na Ukrajině během uplynulých 18 měsíců.
Zástupce WHO na Ukrajině Jarno Habicht na úterním brífinku v Ženevě řekl, že za poslední dva týdny se boje v Charkovské oblasti značně vystupňovaly, v důsledku čehož je vysídleno přes 14.000 osob. Dalším 189.000, kteří stále žijí ve vzdálenosti do 25 kilometrů od hranic s Ruskem, hrozí z důvodu bojů značné riziko, dodal
Habicht upozornil na skutečnost, že se zhoršující se bezpečnostní situací se zvyšuje i potřeba humanitární pomoci v regionu, přičemž po útocích v Charkovské oblasti se výrazně navýšil počet pacientů s úrazy.
Od spuštění ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo provedeno více než 20.000 amputací a ročně v průměru došlo k poškození či zničení více než 200 sanitek, "což Ukrajince zbavilo naléhavé péče," konstatoval zástupce WHO.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyslovil obavy, že podmínky v Charkovské oblasti, kde je již tak přes 200.000 vnitřní vysídlených lidí, by se mohly ještě zhoršit, pokud bude pozemní ofenzíva a letecké nálety pokračovat.
Ukrajinské úřady podle mluvčí UNHCR dosud evakuovaly přibližně 10.300 lidí z pohraničních obcí na severovýchodě Ukrajiny a další odtud odešli vlastními prostředky.
"Většina evakuovaných, kteří museli opustit své domovy jen s několika věcmi, je již nyní velmi zranitelná a patří mezi ně zejména starší lidé a lidé s nízkou pohyblivostí nebo zdravotním postižením, kteří nemohli utéct dříve, " uvedla mluvčí s tím, že drtivá část z nich si přeje zůstat se svými rodinnými příslušníky nebo v pronajatých či hromadných ubytovacích zařízeních v Charkově.
Související
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
válka na Ukrajině , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
včera
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
včera
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
včera
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
25. února 2026 21:50