Zemřel Robert Hanssen. Nejškodlivější agent v historii FBI vynášel informace Sovětům a Rusům

Ve věku 79 let zemřel Robert Hanssen, jehož FBI označuje za nejškodlivějšího špiona ve své historii. Někdejší agent poskytoval více než 15 let tajné informace Sovětům a Rusům, posledních dvaadvacet let života strávil za mřížemi. 

CNN s odvoláním na federální vězeňskou službu uvedla, že bezvládný Hanssen byl v pondělí nalezen ve své cele ve vězení ve Florence ve státě Colorado. Veškeré pokusy o záchranu jeho života však selhaly a vězeň byl prohlášen za mrtvého. 

Hanssen si přišel na více než 1,4 milionu dolarů v hotovosti a diamantech za tajné informace, které poskytl Sovětskému svazu a Rusku, připomíná zpravodajská televize s tím, že v roce 2001 se přiznal ke špionáži, aby se vyhnul trestu smrti. Odsouzen byl na doživotí bez možnosti propuštění.

Chicagský rodák nastoupil k Federálnímu úřadu pro vyšetřování v lednu 1976. FBI ho dodnes označuje za nejškodlivějšího špiona ve své historii. Aktivity v neprospěch Spojených států zahájil v roce 1985, informace nejrůznějšími způsoby předával KGB a nástupnické SVR pod aliasem Ramon Garcia. Průlom ve vyšetřování nastal v roce 2000 díky spolupráci FBI a CIA. Hanssen byl následně 18. února 2001 zatčen během předávky utajovaných informací. 

Související

Více souvisejících

Robert Philip Hanssen FBI USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy