Žije, nežije? Velitel ruské Černomořské flotily spatřen na schůzce. Ukrajina tvrdí, že ho zabila

Ukrajinské speciální operační síly v pondělí uvedly, že Viktor Sokolov byl minulý týden zabit při raketovém útoku na Krymu. V úterý Kyjev uvedl, že „upřesňuje informace“, informuje NBC News.

Velitel ruské Černomořské flotily se objevil na záběrech ze schůzky, které v úterý zveřejnilo ministerstvo obrany země, což vedlo Ukrajinu k prohlášení, že „objasňuje“, zda je mrtvý nebo živý a to den poté, co tvrdila, že ho zabila raketovým útokem.

Viktor Nikolajevič Sokolov, důstojník ruského námořnictva. Má hodnost admirála a od roku 2022 je nejvyšším velitelem Černomořského loďstva. Viktor Nikolajevič Sokolov, důstojník ruského námořnictva. Má hodnost admirála a od roku 2022 je nejvyšším velitelem Černomořského loďstva. Foto: Wikimedia Commons

Zdá se, že video a fotografie ukazují Viktora Sokolova, jednoho z nejvyšších moskevských námořních důstojníků, jak se účastní videokonference vojenských vůdců, kterou vedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

NBC News tvrdí, že nebylo možné záběry ověřit, kde a kdy byly natočeny.

Změna v ukrajinském vyjádření nastala poté, co ukrajinské jednotky pro speciální operace v pondělí sdělily, že velitel flotily byl mezi 34 důstojníky zabitými při pátečním útoku v okupovaném krymském Sevastopolu.

Následně, po zveřejnění záběrů ruského ministerstva obrany v úterý, Kyjev uvedl, že "upřesňuje informace".

"Jak je známo, 34 důstojníků bylo zabito v důsledku raketového útoku na velitelství Černomořské flotily Ruské federace. Dostupné zdroje tvrdí, že mezi mrtvými byl i velitel ruské Černomořské flotily. Mnozí stále nebyli identifikováni kvůli rozdílnosti zbytků těl,“ uvedly speciální operační síly v příspěvku na Telegramu

"Vzhledem k tomu, že Rusové byli urychleně donuceni zveřejnit odpověď se zjevně živým Sokolovem, naše jednotky informace upřesňují. Děje se tak v rámci procedury sběru dat o výsledcích operace," uvádí se v příspěvku.

Zveřejněné záběry z úterý jednoznačně ukazují obličej osoby, která byla identifikována jako VN Sokolov, a ta se objevila na webové kameře spolu s dalšími významnými vojenskými představiteli. Datum na videu je jasně označeno jako "26. 09. 2023". Sokolovova identifikace obsahuje jeho jméno "VN Sokolov" a na obrazovce se objevuje zkratka v azbuce označující Černomořskou flotilu.

NBC News nemohlo ověřit, kdy byl záznam pořízen, ale úterní datum bylo vidět v horní části obrazovky, zatímco Sokolov se objevil na obrazovce vlevo dole. NBC News nemohlo ověřit, kdy byl záznam pořízen, ale úterní datum bylo vidět v horní části obrazovky, zatímco Sokolov se objevil na obrazovce vlevo dole. Foto: Russian Ministry of Defence

O virtuální účasti Sokolova na schůzi informovala i státní média, neuvedla však, kdy se schůzka přesně konala.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na svém denním briefingu se zahraničními novináři dvakrát odmítl odpovědět na otázky týkající se Sokolova, místo toho směřoval otázky na ministerstvo obrany.

Kyjev neposkytl důkazy pro tvrzení, že zabil velitele flotily, což by ze Sokolova učinilo jednu z nejvýraznějších ztrát mezi nejvyššími ruskými vojáky od začátku války.

Sokolov vedl flotilu od srpna loňského roku, což je výsledkem velké reorganizace po potopení její vlajkové lodi Moskva.

Podle ruských státních médií prošel řadou postů v tichomořské a severní flotile, přičemž v té druhé sloužil jako zástupce velitele. Od roku 2020 vedl prestižní vojenskou akademii, než převzal velení Černomořské flotily.

Sevastopolský přístav je hlavní základnou flotily, která byla využívána k útokům hluboko na Ukrajinu.

Kyjev vede svou vlastní kampaň úderů proti ruským cílům a stále častěji zasáhne anektovaný Krymský poloostrov. Krátce po pátečním raketovém útoku v oblasti Moskva uvedla, že jeden z jejích příslušníků byl zabit a že její obrana zachytila ​​pět raket. Později bylo aktualizováno, že se pohřešuje servisní technik.

Během schůzky zveřejněné v úterý Šojgu poskytl aktuální informace o ruské invazi a vytvoření osmi nových vojenských výcvikových středisek k rychlému zařazení nových rekrutů do ozbrojených sil.

Řekl také, že protiofenzíva Kyjeva na bojišti selhala. "Ukrajinské ozbrojené síly trpí vážnými ztrátami na celé frontové linii," řekl Šojgu.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Viktor Sokolov

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy