Češi plánují letošní dovolenou. Enormní zájem je o Chorvatsko

Jednou z nejžádanějších destinací Čechů je v letošních předprodejích zájezdů tradičně Chorvatsko. Proti minulému roku prodejci hlásí až o 44 procent vyšší poptávku. K nárůstu podle nich částečně přispěl i vstup země do schengenského prostoru a eurozóny. Zájezdy do Chorvatska meziročně zdražily přibližně o desetinu, Češi tam nejčastěji jezdí autem. Vyplývá to z informací cestovních kanceláří a agentur, které ČTK oslovila.

Chorvatsko loni zažilo velký příliv turistů, v létě byl problém rezervovat si tam ubytování. Tento rok budou kapacity vyprodány dříve, některé hotely už jsou plné, řekl mluvčí cestovní kanceláře České kormidlo Aleš Kotek. Mezi našimi klienty je o destinaci o 44 procent vyšší poptávka než loni, letos by jich tam mělo vyrazit 30.000 až 35.000, dodal.

Prodejům zájezdů do Chorvatska se nyní daří i v cestovní kanceláři Travel Family, od začátku roku si ho koupilo více než 7000 klientů. ČTK to řekla oblastní manažerka pro Chorvatsko Lenka Laus. Díky vstupu země do schengenského prostoru bude podle ní cesta autem kratší asi o dvě hodiny. Výhodou je podle Laus i přijetí eura.

"Pokud se nechystáte cestovat přes Maďarsko, eurem, tedy jednou měnou, zaplatíte ve všech projíždějících zemích, v Rakousku i Slovinsku," uvedla. Tento rok mají podle ní klienti velký zájem i o ubytování v mobilních domcích a kempech. Kromě Čechů do Chorvatska nejvíce jezdí Němci, Slovinci a Rakušané, doplnila.

Dovolenou do Chorvatska si již koupilo o pětinu více klientů než v uplynulém roce, řekl ČTK mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Mezi nejoblíbenější oblasti podle něj patří Poreč, Umag nebo Rovinj, dále Vodice, Baška Voda nebo Omiš v Severní a Střední Dalmácii.

Čedok tuto středu zahájil prodej zájezdů do Chorvatska vlakem, řekla ČTK mluvčí Kateřina Pavlíková. Spoj třetím rokem zajistí společnost RegioJet. Vlak bude jezdit do chorvatské Rijeky třikrát týdně, v úterý, pátek a neděli, a to od 16. června do konce září. Vlak cestující nabere i v Bratislavě, místo si v něm dosud zarezervovaly stovky klientů, doplnila Pavlíková. O vlakovou dopravu mají podle ní velký zájem rodiny s dětmi.

"Vlakem jezdí také klienti z regionů a nastupují tak na některé ze zastávek v blízkosti svého bydliště, nebo skupiny, jež mohou být už během jízdy pohromadě," řekla. Zájezdů do Chorvatska podle ní firma celkově prodala o třetinu více než ve stejném období minulého roku.

Meziročně dvojnásobnou poptávku o dovolenou v Chorvatsku letos hlásí cestovní agentura Invia, sdělila ČTK mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. "Tento pozitivní trend je částečně způsoben tím, že nabízíme zájezdy do Chorvatska i přes německé cestovní kanceláře, které mnohdy nabízejí výhodnější ceny," uvedla. Klienti podle ní nejčastěji jezdí například na Makarskou riviéru.

Do eurozóny a schengenského prostoru Chorvatsko vstoupilo 1. ledna tohoto roku. V návštěvnosti země Češi podle Laus pravidelně obsazují páté místo, loni jich tam bylo skoro 900.000, proti roku 2019 to bylo o osm procent méně, uvedla.

Související

Chorvatsko

Chorvatské přímoří zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupně

Chorvatské přímoří dnes zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupně, jeho epicentrum se nacházelo na ostrově Krk. Otřesy byly podle médií cítit i v Rijece, kde se rozkymácely výškové budovy. Podle prvotních zpráv si zemětřesení nevyžádalo oběti ani větší škody.

Více souvisejících

Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy