Většina lyžařských areálů v Česku zůstane přes velikonoční svátky nadále zavřená, přestože na mnoha místech je na sjezdovkách dostatek sněhu. Asociace horských středisek (AHS) nedoporučuje spuštění vleků. Uvolnění opatření a možnost otevřít venkovní sportoviště se podle ní na lyžařské vleky nevztahuje. ČTK to řekl ředitel asociace Libor Knot.
Vláda od úterý umožnila využívat venkovní sportoviště pro individuální sporty nebo pro takové, kde jsou na každé straně hřiště rozděleného sítí nanejvýš dva lidé.
V lyžařském středisku na Ovčárně v Jeseníkách se ve středu rozjely vleky. Provozovatelé by tam chtěli udržet provoz do konce dubna. "Jsme připraveni pustit všechny vleky, budeme je pouštět podle návštěvnosti tak, abychom byli schopni dodržet všechna nařízení a veškeré hygienické podmínky," řekl ve středu ČTK provozovatel areálu Josef Figura.
Otevření areálu v Jeseníkách je podle Knota individuální rozhodnutí. Plošné obnovení provozu v lyžařských střediscích by podle něj bylo v rozporu s dalšími platnými nařízeními. "Pokud stále platí například zákaz cestování, návštěvy příbuzných, a ještě v neděli 5. dubna bránila Policie ČR parkování u sportovišť, jsme toho názoru, že nabídka služeb lyžařského střediska by šla přímo proti smyslu těchto opatření," řekl.
Kvalitu nabízených služeb by navíc snížil zákaz užívání vnitřních prostor areálů a také by bylo omezené zajištění pořádku a bezpečnosti horskou službou a složkami integrovaného záchranného systému v nouzovém stavu. "Doufáme, že po Velikonocích se některá další opatření přijatá v souvislosti s covid-19 dále uvolní. Horská střediska jsou a budou připravena přizpůsobit a zabezpečit svůj provoz tak, aby byla umožněna návštěva sportovišť při dodržení všech hygienických požadavků," uvedl dále Knot.
Současná situace má na horská střediska stejně jako na celý cestovní ruch drtivé dopady. Podle zaměstnavatelských a oborových asociací dosáhne propad tržeb cestovního ruchu do konce dubna, dokdy je zatím vyhlášen nouzový stav, 50 miliard korun. S připočtením služeb navázaných na toto odvětví budou ztráty činit přes 75 miliard korun. Organizace proto připravily záchranný plán, který předložily vládě.
Související

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály
Aktuálně se děje
včera

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream
Aktualizováno včera

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena
včera

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk
Aktualizováno včera

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog
Aktualizováno včera

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO
včera

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země
Aktualizováno včera

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli
včera

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně
včera

IKEA prodala svou ruskou továrnu. Aktivity v zemi pozastavila před rokem
Aktualizováno včera

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE
včera

I v Polsku navrhují zákaz TikToku v mobilech zaměstnanců veřejné správy
včera

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína
včera

Německá policie prohledala domov dvou prokremelských aktivistů
Aktualizováno včera

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel
Aktualizováno včera

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku
včera

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa
včera

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
včera

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
Aktualizováno včera

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce
včera
Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády
Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.
Zdroj: ČTK