Češi vyrazili do hor. Skiareály zaplnily tisíce lyžařů

Některá lyžařská střediska v Česku stále marně čekají na sníh, část může aspoň opět uměle zasněžovat. Teplé počasí zatím skiareálům moc nepřálo, někde ale díky ochlazení mohli vlekaři znovu spustit umělé zasněžování a místy jim vypomohl i přírodní sníh. Do některých středisek tak dorazily o víkendu tisíce lidí, vyplývá z vyjádření provozovatelů skiareálů.

Dnes kolem poledne zkolabovala doprava do hlavních středisek středních a východních Krkonoš - Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. Silnice zaplnila auta turistů, kteří přijeli do hor strávit konec roku nebo lyžovat. Špindlerův Mlýn i Pec pod Sněžkou totiž nabízejí, spolu s areálem na Černé hoře, dobré podmínky pro lyžování. Ve vyšších polohách hor tam za poslední dny napadlo asi 30 centimetrů sněhu a provozovatelé středisek také mohli uměle zasněžovat.

V Jizerských horách a západních Krkonoších bylo o víkendu zatím upraveno jen kolem sedmi z 97 kilometrů sjezdových tratí. Zhruba 2,4 kilometru upravených tratí nabízí Skiaréna Jizerky ve střediscích na Severáku a Tanvaldském Špičáku. Další sjezdovky se otevřou asi v pondělí a třeba v krkonošském Harrachově se bude lyžovat až na Silvestra.

V Orlických horách jsou otevřeny areály Říčky a Deštné. V omezeném rozsahu se lyžovalo i v areálu Buková hora v Orlických horách, ve středisku České Petrovice a v areálech v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem.

Třeba v Plzeňském kraji se zatím o víkendu lyžovalo jen na Šumavě v Železné Rudě. Omezeně byly v provozu sjezdovky Nad Nádražím a Alpa louka. V jihočeském šumavském středisku Lipno byly o víkendu v provozu asi dva kilometry sjezdovek a v nejbližších dnech by díky zasněžování mohly být podle vlekařů připraveny další sjezdovky. Na Zadově je pak v provozu větší část areálu Kobyla. Do Lipna i Zadova dorazily o víkendu tisíce lyžařů.

V Krušných horách teď mohli lyžaři vyrazit třeba do areálů na Klínovci a Novako v Božím Daru. Díky nízkým teplotám mohly areály zasněžovat. Níže položená střediska ale ještě čekají na větší příděl sněhu.

Stovky lyžařů o víkendu zavítaly do středočeského střediska Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku. Podmínky jsou tam ideální a na Silvestra už bude uveden do provozu celý areál. Lyžuje se také v Chotouni u Prahy. V dalších středočeských střediscích se však začne lyžovat zřejmě až v novém roce. Na Vysočině jezdí vleky na Šacberku a Čeřínku u Jihlavy a Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Mráz umožnil skiareálům koncem týdne znovu spustit sněhová děla a doplnit zásoby sněhu poškozené předchozí oblevou s dešti. V pondělí tak znovu otevře i novoměstská sjezdovka Harusův kopec.

Podmínky pro lyžování se zlepšily také v Jeseníkách. Například v Branné na Šumpersku v sobotu hustě sněžilo a teploty se už držely pod bodem mrazu. Na sjezdovkách tak bylo v průměru zhruba 40 centimetrů sněhu. Nový sníh přilákal lyžaře také na sjezdovky na Červenohorském sedle na pomezí Jesenicka a Šumperska nebo do areálu v Hrubé Vodě nedaleko Olomouce. V příštích dnech pak bude zřejmě zahájen provoz v Jonas Parku v Ostružné na Jesenicku či v Kladkách na Prostějovsku.

V Beskydech se o víkendu lyžovalo třeba ve Stupavě na Uherskohradišťsku, kde bylo na sjezdovce v průměru 35 centimetrů sněhu, nebo v areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Tisíce lidí dorazily například do střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku.

Související

Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.
Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

Více souvisejících

lyžařské areály Lyžování Krkonoše Jizerské hory Krušné hory Orlické hory Jeseníky Beskydy Zima sníh

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Válka na Ukrajině mohla skončit po pár týdnech. Svět spatřil návrh dohody až nyní

V závěru února uplynuly dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Už v prvních týdnech konfliktu jednal obě strany o míru. Návrh dohody nyní zveřejnil americký deník The Wall Street Journal. Kyjev by se podle ní vzdal aspirací na vstup do NATO a zůstal neutrální. Sami Ukrajinci nakonec jednání s Ruskem ukončili. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy