Do skiareálů dorazily tisíce Čechů, sníh je většinou technický

Tisíce lidí dorazily o víkendu do českých skiareálů, vlekaři si tak návštěvnost většinou pochvalují. Lyžaře neodradilo ani to, že řada středisek je pouze v omezeném provozu a sníh je hlavně technický. Dobré podmínky panovaly především ve vyšších polohách, vlekaři by si ale přáli výraznější a trvalejší ochlazení. Desítky kilometrů tratí měli k dispozici také běžkaři, na některých horách ale stopy kvůli nedostatku sněhu nejsou.

Velký zájem byl tradičně o lyžování v Krkonoších. Ve SkiResortu Černá hora - Pec se o víkendu vystřídalo zhruba 15.000 lyžařů, ve Špindlerově Mlýně bylo asi 11.000 lidí. "Na tuto část sezony je návštěvnost dobrá. Je vidět, že ne všechna střediska jsou v provozu," řekl vedoucí skiareálu ve Špindlerově Mlýně René Hroneš. Horší návštěvnost měla ale například Rokytnice nad Jizerou, kde počasí zkazilo plány na otevření dlouhé tříkilometrové sjezdovky. V sobotu i dnes v Rokytnici lyžovalo zhruba 1200 lidí, obvykle jich bývá dvakrát až čtyřikrát více.

Zhruba 3000 lyžařů bylo v Jizerských horách v areálech Ski bižu, na Tanvaldském Špičáku, Severáku a Bedřichově. "Je to samozřejmě méně než loni, s ohledem na letošní zimu jsme ale spokojeni," uvedl ředitel Ski bižu Pavel Bažant. Na Ještědu měli okolo 600 návštěvníků, což je podle ředitele areálu Jakuba Hanuše na poměry letošní zimy docela dobré.

Na Klínovci a na Bublavě leží od deseti do 60 centimetrů technického sněhu. Šumavský Špičák nabízí asi 30 centimetrů sněhu, areál je otevřen v omezeném provozu. Lyžuje se na třech sjezdovkách. Další jsou otevřeny v Železné Rudě. Na Zadově si na podmínky stěžují. "Vypadalo by to líp, pokud by kolem sjezdovek nebyla zelená tráva. Ale bohužel zatím nám počasí příliš nepřeje," řekl za areál Petr Vondraš. Skiareál Lipno za víkend navštívilo přibližně 2500 lyžařů. Ideální podmínky pro lyžování jsou tam především odpoledne a večer.

Na Vysočině bylo počasí spíše jarní, střediska ale zůstala v provozu a na svazích bylo asi půl metru sněhu. Zatímco na Harusově kopci si zájem lidí pochvalovali, například na Šacberku nebyl zájem velký.

Naopak v Jeseníkách byla víkendová návštěvnost nadprůměrná. Plné sjezdovky byly především v sobotu. "Tento víkend byl takový vánoční. Počasí slušné, ráno to bylo zmrzlé, dneska jsme dokonce viděli i sluníčko, takže lidí bylo dost a myslím si, že si to užili," řekl zástupce střediska v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka. Asi 1000 návštěvníků bylo každý den na Červenohorském sedle a v Přemyslově na Šumpersku.

Beskydský areál Ski Bílá byl plný hlavně v neděli, kdy dorazilo asi 2000 lyžařů, v sobotu jich byla polovina. Od víkendu tam bylo poprvé zprovozněno večerní lyžování na jižním i severním svahu. V regionu jsou v provozu i příměstská střediska nedaleko Ostravy, například Vaňkův kopec.

Úspěšný víkend za sebou mají areály ve Zlínském kraji, zástupci středisek Kohútka, Troják nebo Rališka hodnotí návštěvnost jako nadprůměrnou. Také na svazích v Jihomoravském kraji bylo plno, lyžuje se na Blanensku, Břeclavsku i Hodonínsku.

Související

Lyžování, ilustrační foto

Užijme si sníh, dokud můžeme. Pokud se počasí bude oteplovat, lyžařská střediska budou minulostí, varují vědci

Klimatické změny mají dopady nejen na zdraví lidí či zemědělskou produkci, ohrožují ale i trávení volného času či sportovní aktivity. Globální oteplování se může velmi negativně promítnout do budoucnosti lyžařských středisek v Evropě. Podle nové studie nebudou nedostatek přírodního sněhu schopny dostatečně kompenzovat ani zařízení na výrobu umělého sněhu. 
Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.

Více souvisejících

Lyžování lyžařské areály Zima hory Česká republika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 31 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy