Hurá na lyže. Tisíce Čechů vyrazily do hor, počasí bylo ideální

Skiareály v Česku o víkendu zaplnili lyžaři, podmínky i počasí byly po dlouhé době ideální nebo velmi dobré. Na své si přišli sjezdaři i běžkaři. Kvůli náporu rekreantů mířících za sportem ale v sobotu dopoledne zkolabovala doprava do hlavních krkonošských středisek Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn a Janské Lázně. Dnes odpoledne pak provoz některých areálů začal ovlivňovat sílící vítr, který do ČR směřuje od západu a podle meteorologů by v dalších hodinách mohl na horách, zejména na severu země, dosáhnout až síly orkánu.

Po oba víkendové dny bylo na horách většinou slunečno, teploty okolo nuly a povrch sjezdovek vylepšil sníh, který připadl v týdnu. Například v krkonošských areálech toho využily desetitisíce lyžařů. V Peci pod Sněžkou mohli lidé i na nově otevřenou zábavní trať Funline, na Černohorskou sáňkařskou cestu a v Janských Lázních na snowtubing. Běžkaři měli k dispozici přes 50 kilometrů upravených tratí v okolí Černé a Světlé hory, Pece pod Sněžkou a Velké Úpy.

Zájem o lyžování byl také v Jizerských, Orlických a Krušných horách. Třeba v Čenkovicích lyžovalo o víkendu zhruba 10.000 lidí a podle provozovatelů byly podmínky nejlepší za celou zimu. Na Klínovci bylo lyžařů tolik, že se u lanovek tvořily fronty. Jedna z nich byla navíc dnes odpoledne kvůli sílícímu větru uzavřena. Běžkaři mohli v Krušných horách vyrazit na více než 90 kilometrů tras. Upraveny byly i desítky jizerskohorských běžeckých tratí, i když část Jizerské magistrály obsadili účastníci Jizerské 50.

Naopak na Šumavě běžkaři ideální podmínky kvůli nedostatku přírodního sněhu zatím nemají. Jedinou možnost mají v Německu v Bretterschachtenu, kde je 15 kilometrů upravených stop, nebo na Modravě, Kvildě a Zadově. V okolí Železné Rudy se tratě neudržují. Šumavské sjezdovky ale sjížděly stovky lidí. Například na Špičáku o víkendu bylo asi 2400 lidí. Provozovatelé velkých šumavských středisek se dnes začali připravovat na možné komplikace kvůli blížícímu se orkánu.

Úspěšný víkend mají za sebou také Jeseníky, kde za poslední dva dny napadlo přes 30 centimetrů sněhu a do hor zamířili nejen sjezdaři, ale i skialpinisté, běžkaři, bobisté. Červenohorské sedlo nebo Branná na Šumpersku zaznamenaly nadprůměrnou návštěvnost. Tisíce lidí se vystřídaly o víkendu i na sjezdovkách v Karlově na Bruntálsku.

Výbornou návštěvnost hlásily i další moravské areály jako skicentrum Kohútka u Nového Hrozenkova na Vsetínsku nebo areál Troják na Kroměřížsku. Výborné podmínky k lyžování měli lidé také ve skiareálu Bílá, kde víkend hodnotí provozovatelé jako jeden z nejhezčích v této zimě. Podobně mluvili i provozovatelé zimních středisek na Vysočině, kam dorazily v sobotu a dnes stovky lyžařů.

Související

Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.
Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

Více souvisejících

lyžařské areály Lyžování Zima hory Česká republika Krkonoše

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy