Češi na Vánoce v Česku rezignovali? Rodí se nový hit

Přestože bývají dovolené v zahraničí o Vánocích a na Silvestra dražší než po zbytek roku, zájem o ně rok od roku stoupá. Z nabídky jsou nejžádanější Egypt, Rakousko a Spojené arabské emiráty (SAE), řekla ČTK mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Vánoční pobyty začaly cestovní kanceláře prodávat už v říjnu a vrchol prodejů očekávají v listopadu. Kromě výletů "za teplem" cestovním kancelářím meziročně vzrostl zájem i o zimní lyžařské pobyty do evropských horských středisek.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Vánoce
doporučujeme

CA Invia, která přeprodává zájezdy většiny velkých cestovních kanceláří, předpokládá, že bude o vánoční dovolené letos větší zájem než loni, kdy prodeje vzrostly o 20 procent. "Meziroční nárůst poptávky vidíme už teď v říjnu, ale prodej vánočních zájezdů tradičně vrcholí hlavně během listopadu," uvedla Řezníčková. Nejčastěji klienti volí pobyty na osm dnů ve čtyřhvězdičkových hotelech letecky a stravováním all inclusive. Mimo Evropu Češi pobývají déle a dopřávají si i luxusnější ubytování kromě SAE také na Kubě, Kapverdách, v Keňi, na Srí Lance či v Mexiku.

Meziroční desetiprocentní nárůst registruje i u lyžařských zájezdů mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Září a říjen jsou podle něj prodejně nejsilnější měsíce a počet klientů už překročil hranici 75.000. Například CK Nev-Dama, která patří do skupiny Fischer Group, už avizovala, že v září a říjnu prodá 75 procent veškerých kapacit.

"U lyžařských zájezdů, na rozdíl od letní dovolené, téměř neexistuje last minute. Kapacity horských středisek se rychle naplní už během letních a podzimních měsíců. Letošní nejžádanější termíny, tedy pražské a brněnské jarní prázdniny, se navíc kryjí s termíny, kdy mají volno i v řadě dalších evropských zemích. O to větší bude tlak na kapacitu hotelů," uvedl výkonný ředitel Fischer Group Jiří Jelínek.

Novým trendem podle Bezděka je, že čím dál více klientů vyráží lyžovat do Alp vícekrát za sezonu. K jednomu týdennímu zájezdu přidávají ještě zkrácený pobyt na jeden až čtyři dny. Kratší pobyty jsou pak doménou zejména bližšího Rakouska, kde tvoří víc než polovinu z celkového počtu prodaných zájezdů. Ve srovnání s loňskou sezonou jde u Rakouska podle Bezděka o třetinový nárůst, naopak do italských středisek jezdí Češi alespoň na týden, i tam Bezděk sleduje meziroční nárůst o čtvrtinu.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky budou za zrušené zájezdy vydávat poukazy. Hotovost dostanou…

06.04.2020 19:13 Tuzemské cestovní kanceláře (CK) budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli…

V zavřených oblastech Itálie jsou zřejmě tisíce Čechů

08.03.2020 15:34 Aktualizováno V oblastech Itálie uzavřených kvůli novému typu koronaviru jsou s cestovními kancelářemi odhadem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy