Podmínky k lyžován jsou podle provozovatelů tuzemských skiareálů dobré, na mnoha místech je hodnotí dokonce jako nejlepší v sezoně. Na sjezdovkách je přírodní i technický sníh a otevřeny jsou i níže položené areály. Na své si přijdou také běžkaři, vybírat si mohou z desítek kilometrů upravených stop. Ti, kteří by chtěli do Jizerských hor, musí ale ode dneška do neděle počítat s omezením kvůli Jizerské 50. Na start všech jejích závodů se postaví přes 9000 lyžařů.
V Krkonoších a Jeseníkách podle horské služby setrvává lavinové nebezpečí, nicméně kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Malé lokální laviny a sesuvy sněhu hrozí po vydatném sněžení také v Beskydech. Lyžaři, skialpinisté a snowboardisté by se tam měli vyvarovat pohybu ve volném terénu. Záchranáři také varují před pohybem pěších v terénu, hrozí jim uvíznutí v hlubokém sněhu.
V Krkonoších, kde je na hřebenech 100 až 150 centimetrů sněhu, jsou v provozu větší i menší střediska. Perfektní podmínky avizuje Špindlerův Mlýn, SkiResortu Černá hora - Pec, Harrachov či Rokytnice nad Jizerou. Provozovatelé navíc využívají nynější mráz k dalšímu zasněžování.
Podobné to je v Orlických, Jizerských a Krušných horách. V Deštném bude v provozu o víkendu díky zlepšení podmínek již celý areál. Jedou také střediska v Říčkách, Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. Z menších jizerskohorských areálů má otevřené všechny sjezdovky Černá Říčka v Desné, Josefův Důl, Rejdice i Příchovice. Na Ještědu v Liberci mají lyžaři k dispozici skoro osm kilometrů na devíti sjezdovkách. Z krušnohorských skiareálů je v provozu Telnice, Klíny nebo Bouřňák. Běžecké stopy jsou upraveny například v okolí Flájské přehrady, Dlouhé Louky a Klínů, na Cínovci a Moldavě nebo Adolfově.
Celý v provozu je také areál Sněžník v Dolní Moravě na Orlickoústecku, který nabízí i jiné aktivity než lyžování. Turisté přijíždí na visutý most, Stezku v oblacích, lanovou nebo bobovou dráhu. Na víkend připravuje kompletní zprovoznění vleků a lanovek skicentrum Buková hora a v příměstském skiareálu v Hlinsku na Chrudimsku je zavřená pouze černá sjezdovka.
Z šumavských areálů má v provozu všechny sjezdovky Lipno nebo pohraniční rakouský Hochficht. Lyžuje se také v Železné Rudě na Špičáku, v areálu Nad Nádražím - Belveder, na Samotách, vleky jezdí i na Alpalouce, Weissově louce, Goldhofu a Debrníku a Pancíři. Na lyže mohou lidé také v Nýrsku nebo Kašperských Horách. Naopak sjezdovky v Hartmanicích, v Českém lese v Sádku na Domažlicku a v Přimdě na Tachovsku v provozu nejsou.
Běžkaři mohou na Šumavě na upravené stopy v okolí Kvildy, Modravy, Zadova, Železné Rudy, Srní či Prášil. V blízkosti lipenské přehrady jsou na trasy ve Frymburku nebo v Pasečné a běžkaři dojedou i na vrchy Poledník či Březník.
V Jeseníkách lyžařská střediska v posledních dnech zaznamenávají podobně jako jiná centra vyšší návštěvnost, dáno je to nejen příznivým počasím a podmínkami, ale také jarními prázdninami. Skvělé lyžařské podmínky hlásí Červenohorské sedlo nebo Kraličák. V regionu se ale lyžuje i v níže položených areálech jako Hlubočky u Olomouce, v Kladkách na Prostějovsku nebo v Hrubé Vodě.
Nejlepší podmínky za celou zimu jsou podle provozovatele areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslava Vrzguly také v Beskydech. "Je to ideální. V posledních dnech vyšlo i počasí," řekl. Běžkaři mají upravené trasy na Pustevnách, vyrazit mohou také na hřeben Javorníků, do Bílých Karpat nebo do Velkých Karlovic a okolí.
Počasí nyní přeje i lyžování na jihu Moravě. V provozu jsou tam vleky v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, v nedaleké Olešnici nebo v Němčičkách na Břeclavsku. Tamní svah sice pokrývá umělý povrch, který umožňuje lyžování i za nepříznivého počasí, nyní je ale zasněžený.
Související
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
3. července 2026 18:41
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
3. července 2026 17:55
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
3. července 2026 17:19
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub