Hory plní tisíce lyžařů. Podmínky jsou někde nejlepší v sezoně

Podmínky k lyžován jsou podle provozovatelů tuzemských skiareálů dobré, na mnoha místech je hodnotí dokonce jako nejlepší v sezoně. Na sjezdovkách je přírodní i technický sníh a otevřeny jsou i níže položené areály. Na své si přijdou také běžkaři, vybírat si mohou z desítek kilometrů upravených stop. Ti, kteří by chtěli do Jizerských hor, musí ale ode dneška do neděle počítat s omezením kvůli Jizerské 50. Na start všech jejích závodů se postaví přes 9000 lyžařů.

V Krkonoších a Jeseníkách podle horské služby setrvává lavinové nebezpečí, nicméně kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Malé lokální laviny a sesuvy sněhu hrozí po vydatném sněžení také v Beskydech. Lyžaři, skialpinisté a snowboardisté by se tam měli vyvarovat pohybu ve volném terénu. Záchranáři také varují před pohybem pěších v terénu, hrozí jim uvíznutí v hlubokém sněhu.

V Krkonoších, kde je na hřebenech 100 až 150 centimetrů sněhu, jsou v provozu větší i menší střediska. Perfektní podmínky avizuje Špindlerův Mlýn, SkiResortu Černá hora - Pec, Harrachov či Rokytnice nad Jizerou. Provozovatelé navíc využívají nynější mráz k dalšímu zasněžování.

Podobné to je v Orlických, Jizerských a Krušných horách. V Deštném bude v provozu o víkendu díky zlepšení podmínek již celý areál. Jedou také střediska v Říčkách, Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. Z menších jizerskohorských areálů má otevřené všechny sjezdovky Černá Říčka v Desné, Josefův Důl, Rejdice i Příchovice. Na Ještědu v Liberci mají lyžaři k dispozici skoro osm kilometrů na devíti sjezdovkách. Z krušnohorských skiareálů je v provozu Telnice, Klíny nebo Bouřňák. Běžecké stopy jsou upraveny například v okolí Flájské přehrady, Dlouhé Louky a Klínů, na Cínovci a Moldavě nebo Adolfově.

Celý v provozu je také areál Sněžník v Dolní Moravě na Orlickoústecku, který nabízí i jiné aktivity než lyžování. Turisté přijíždí na visutý most, Stezku v oblacích, lanovou nebo bobovou dráhu. Na víkend připravuje kompletní zprovoznění vleků a lanovek skicentrum Buková hora a v příměstském skiareálu v Hlinsku na Chrudimsku je zavřená pouze černá sjezdovka.

Z šumavských areálů má v provozu všechny sjezdovky Lipno nebo pohraniční rakouský Hochficht. Lyžuje se také v Železné Rudě na Špičáku, v areálu Nad Nádražím - Belveder, na Samotách, vleky jezdí i na Alpalouce, Weissově louce, Goldhofu a Debrníku a Pancíři. Na lyže mohou lidé také v Nýrsku nebo Kašperských Horách. Naopak sjezdovky v Hartmanicích, v Českém lese v Sádku na Domažlicku a v Přimdě na Tachovsku v provozu nejsou.

Běžkaři mohou na Šumavě na upravené stopy v okolí Kvildy, Modravy, Zadova, Železné Rudy, Srní či Prášil. V blízkosti lipenské přehrady jsou na trasy ve Frymburku nebo v Pasečné a běžkaři dojedou i na vrchy Poledník či Březník.

V Jeseníkách lyžařská střediska v posledních dnech zaznamenávají podobně jako jiná centra vyšší návštěvnost, dáno je to nejen příznivým počasím a podmínkami, ale také jarními prázdninami. Skvělé lyžařské podmínky hlásí Červenohorské sedlo nebo Kraličák. V regionu se ale lyžuje i v níže položených areálech jako Hlubočky u Olomouce, v Kladkách na Prostějovsku nebo v Hrubé Vodě.

Nejlepší podmínky za celou zimu jsou podle provozovatele areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslava Vrzguly také v Beskydech. "Je to ideální. V posledních dnech vyšlo i počasí," řekl. Běžkaři mají upravené trasy na Pustevnách, vyrazit mohou také na hřeben Javorníků, do Bílých Karpat nebo do Velkých Karlovic a okolí.

Počasí nyní přeje i lyžování na jihu Moravě. V provozu jsou tam vleky v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, v nedaleké Olešnici nebo v Němčičkách na Břeclavsku. Tamní svah sice pokrývá umělý povrch, který umožňuje lyžování i za nepříznivého počasí, nyní je ale zasněžený.

Související

Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.
Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

Více souvisejících

Lyžování lyžařské areály

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 23 minutami

před 25 minutami

před 27 minutami

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

včera

Globus

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu, opakovaně prodával špatnou naftu

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček ČTK řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. 

včera

Třetí celostátní sněm hnutí ANO

Macura si nedovede na úrovní rady představit koaliční spolupráci s ANO

Primátor Ostravy Tomáš Macura si nedovede na úrovní městské rady představit koaliční spolupráci s hnutím ANO, které před časem opustil. Následně ho vyloučil zastupitelský klub. Po Macurově vyloučení se klub rozštěpil. Včetně primátora přišel o sedm členů a koalice složená z ANO, Spolu a Pirátů o většinu v zastupitelstvu. 

včera

Google, autor: Kai Wenzel

Bývalý editor The Guardian zažaloval Google, požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů

Nová žaloba požaduje po americké internetové společnosti Google 3,4 miliardy liber (přes 90 miliard Kč) za ušlé zisky vydavatelů. Firma podle žaloby zneužila svého dominantního postavení v internetové reklamě tak, že snížila možné zisky vydavatelů. Informuje o tom dnes BBC. Žalobu podal bývalý technologický editor listu The Guardian Charles Arthur. Google žalobu označil za spekulativní a oportunistický krok.

včera

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu desítku dronů, zaútočilo i raketami

Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady. Raněné po ruských útocích hlásí Charkovská, Záporožská a Doněcká oblast, která eviduje také jednoho zabitého.

Zdroj: ČTK

Další zprávy