Chorvatsko zaznamenalo úbytek turistů z Česka, největším problémem jsou noční bary a kluby

Do Chorvatska za prvních 16 srpnových dní přijelo 111.000 Čechů, ve srovnání s loňskem je to pokles o šest procent. Informaci s odkazem na údaje eVisitor, oficiální informační systém chorvatské turistické rady, zveřejnilo v tiskové zprávě Chorvatské turistické sdružení. Podle Ivana Lackoviče, jednatele CK Travel Family, která k Jadranu každoročně vypravuje nejvíc českých cestovatelů, je Chorvatsko stále nejbezpečnější přímořskou dovolenkovou destinací.

Počty nakažených podle Lackoviče rostou jen lokálně - v nočních barech a klubech. Pokud lidé budou dodržovat standardní hygienická opatření a vyhnou se těmto místům, riziko nákazy je minimální, sdělil ČTK.

Lackovič předpokládá, že letos by dovolenou v Chorvatsku, které dlouhodobě patří k nejoblíbenějším letním cílům českých turistů, mohlo strávit zhruba 500.000 Čechů. Podle Českého statistického úřadu loni v zemi delší pobyt absolvovalo 740.000 lidí.

Chorvatsko v posledních dnech zaznamenalo rekordní počty nakažených koronavirem. Slovinsko proto zemi ode dneška zařadilo na seznam rizikových států, v pondělí k tomuto kroku přistoupilo Rakousko. "Ve většině chorvatských letovisek je počet nakažených minimální a čeští turisté se nemají čeho obávat. Například v severní části Chorvatska, kde tráví dovolenou až 60 procent všech turistů, a kde je i pro Čechy velmi oblíbené letovisko Istrie, za celou sezonu nebylo víc než 20 nakažených. V Dubrovníku je aktuálně 21 nakažených," uvedl Lackovič.

Největším problémem jsou podle Lackoviče noční kluby a bary. Chorvatský ústav veřejného zdraví proto jejich provoz omezil pouze na venkovní prostory s dodržením bezpečných odstupů. Restaurace i obchody u Jadranu jsou podle Lackoviče otevřené. Roušky jsou povinné ve veřejné dopravě, bankách, nákupních centrech, obchodech nebo na poštách, řekl dále.

Přes cestovní agenturu Invia se ve druhé polovině srpna do Chorvatska vydá 21 procent jejích klientů. Nejvíce jich bude podle mluvčí agentury Andrey Řezníčkové v Poreči. "V létě dovolenou v Chorvatsku poptávají hlavně rodiny s dětmi. V září se do země chystá ještě téměř tisícovka klientů. To už jsou lidé spíše bez dětí," uvedla Řezníčková.

Portál Slevomat zaznamenal růst prodejů Chorvatska podle svého ředitele Ladislava Veselého začátkem června. Od počátku srpna postupně klesají. "A to je trend celého zahraničí. Tedy těžko odhadnout, zda se v tom poklesu projevuje pouze končící sezona, nebo zprávy o koroně. Myslíme si ale, že pro lidi, co jsou na Chorvatsko zvyklí a jezdí tam pravidelně, se nic moc nemění. Ti jsou odhodlaní odjet tak jako tak. Navíc v rámci zahraničí stejně větší, respektive lepší možnosti celé léto neměli," doplnil.

Související

Více souvisejících

Chorvatsko dovolená češi Turisté Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy