Chorvatsko zaznamenalo úbytek turistů z Česka, největším problémem jsou noční bary a kluby

Do Chorvatska za prvních 16 srpnových dní přijelo 111.000 Čechů, ve srovnání s loňskem je to pokles o šest procent. Informaci s odkazem na údaje eVisitor, oficiální informační systém chorvatské turistické rady, zveřejnilo v tiskové zprávě Chorvatské turistické sdružení. Podle Ivana Lackoviče, jednatele CK Travel Family, která k Jadranu každoročně vypravuje nejvíc českých cestovatelů, je Chorvatsko stále nejbezpečnější přímořskou dovolenkovou destinací.

Počty nakažených podle Lackoviče rostou jen lokálně - v nočních barech a klubech. Pokud lidé budou dodržovat standardní hygienická opatření a vyhnou se těmto místům, riziko nákazy je minimální, sdělil ČTK.

Lackovič předpokládá, že letos by dovolenou v Chorvatsku, které dlouhodobě patří k nejoblíbenějším letním cílům českých turistů, mohlo strávit zhruba 500.000 Čechů. Podle Českého statistického úřadu loni v zemi delší pobyt absolvovalo 740.000 lidí.

Chorvatsko v posledních dnech zaznamenalo rekordní počty nakažených koronavirem. Slovinsko proto zemi ode dneška zařadilo na seznam rizikových států, v pondělí k tomuto kroku přistoupilo Rakousko. "Ve většině chorvatských letovisek je počet nakažených minimální a čeští turisté se nemají čeho obávat. Například v severní části Chorvatska, kde tráví dovolenou až 60 procent všech turistů, a kde je i pro Čechy velmi oblíbené letovisko Istrie, za celou sezonu nebylo víc než 20 nakažených. V Dubrovníku je aktuálně 21 nakažených," uvedl Lackovič.

Největším problémem jsou podle Lackoviče noční kluby a bary. Chorvatský ústav veřejného zdraví proto jejich provoz omezil pouze na venkovní prostory s dodržením bezpečných odstupů. Restaurace i obchody u Jadranu jsou podle Lackoviče otevřené. Roušky jsou povinné ve veřejné dopravě, bankách, nákupních centrech, obchodech nebo na poštách, řekl dále.

Přes cestovní agenturu Invia se ve druhé polovině srpna do Chorvatska vydá 21 procent jejích klientů. Nejvíce jich bude podle mluvčí agentury Andrey Řezníčkové v Poreči. "V létě dovolenou v Chorvatsku poptávají hlavně rodiny s dětmi. V září se do země chystá ještě téměř tisícovka klientů. To už jsou lidé spíše bez dětí," uvedla Řezníčková.

Portál Slevomat zaznamenal růst prodejů Chorvatska podle svého ředitele Ladislava Veselého začátkem června. Od počátku srpna postupně klesají. "A to je trend celého zahraničí. Tedy těžko odhadnout, zda se v tom poklesu projevuje pouze končící sezona, nebo zprávy o koroně. Myslíme si ale, že pro lidi, co jsou na Chorvatsko zvyklí a jezdí tam pravidelně, se nic moc nemění. Ti jsou odhodlaní odjet tak jako tak. Navíc v rámci zahraničí stejně větší, respektive lepší možnosti celé léto neměli," doplnil.

Související

policie

Chorvatští pohraničníci podle médií vytlačují migranty zpět za hranice

Chorvatští pohraničníci systematicky vytlačují zpět za hranice migranty, kteří se přes zemi snaží dostat dále do Evropy. Na základě uniklých policejních zpráv to tvrdí skupina médií, podle nichž se tak potvrzuje dlouhodobé podezření z porušování mezinárodních úmluv ze strany chorvatských úřadů. Informovala o tom dnes agentura APA. Vláda v Záhřebu provádění takzvaných pushbacků dlouhodobě popírá.
Trogir

Češi plánují letošní dovolenou. Enormní zájem je o Chorvatsko

Jednou z nejžádanějších destinací Čechů je v letošních předprodejích zájezdů tradičně Chorvatsko. Proti minulému roku prodejci hlásí až o 44 procent vyšší poptávku. K nárůstu podle nich částečně přispěl i vstup země do schengenského prostoru a eurozóny. Zájezdy do Chorvatska meziročně zdražily přibližně o desetinu, Češi tam nejčastěji jezdí autem. Vyplývá to z informací cestovních kanceláří a agentur, které ČTK oslovila.

Více souvisejících

Chorvatsko dovolená češi Turisté Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 9 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy