Informační válka na Ukrajině: Jak Rusko využívá dezinformační kampaně proti Západu?

V prvním únorovém týdnu se objevily zprávy, že Pentagon má důkazy o tom, že Moskva plánuje natočit fiktivní ukrajinský útok tak, aby měla záminku pro skutečný útok na svého prozápadního souseda. Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že se má jednat o fingovaný útok na území Ruska nebo proti rusky mluvícím lidem. Pokud by se údajný plán potvrdil, nejednalo by se o první případ využití dezinformační kampaně ze strany Ruska.

Popularizace emotivních příběhů

Ruská média například historicky často zviditelňovala emotivní obsah, který měl ukazovat Ukrajinu ve špatném světle. Příkladem byl případ z roku 2014, kdy uprchlice tvrdila, že ukrajinská armáda popravila jejího tříletého syna. Ani později se přitom nepodařilo najít důkazy, které by tvrzení podpořily a celý příběh byl nakonec odvolán.

Podobnou strategii vykazuje video z roku 2021, které údajně zobrazuje ukrajinskou armádu, jak střílí uprchlíky na hranicích s Běloruskem. Video má nízkou kvalitu a voják, na jehož účtu na sociální síti Facebook se video poprvé objevilo, tvrdí, že jeho účet byl napaden hackery.

Zobrazení Ukrajiny jako agresora

Moskva se snaží vyobrazit Ukrajinu jako agresora, zatímco přítomní námezdní vojáci ruského původu měli pouze podpořit obranu etnických Rusů v oblasti.

Západ je obviňován z toho, že obklíčil ruskou hranici a přítomnost 100 tisíc ruských vojáků na hranicích země má být tedy pouze „přiměřená obranná reakce“.

Rusko se cítí být obklíčeno zeměmi NATO, ty přitom tvoří pouze 5 ze čtrnácti zemí, které s Ruskem sousedí a celková hranice s nimi je méně než jedna šestnáctina hranice Ruska.

Spojené státy plánují chemický útok na Donbas

Podle tvrzení Moscow Times mělo dojít k doručení neoznačených cisteren s chemickými zbraněmi do Avdeeky a Krasneho Limanu za účelem provokací. Spojené státy i Rusko jsou přitom signatáři Úmluvy o chemických zbraních.

V případě Spojených států nebylo prokázáno, že by došlo k porušení této úmluvy, naproti tomu Rusko použilo v minulých letech chemické zbraně nejméně ve dvou případech ve snaze zbavit se politických oponentů a to i na cizím území.

Rusko se snaží bránit etnické Rusy nebo rusky mluvící obyvatele před hrozbou ze strany ukrajinské vlády

Prezident Putin přirovnal situaci na Ukrajině ke genocidě Rusů a rusky mluvících obyvatel. Zatímco cílené útoky na Rusy ani rusky hovořící obyvatele Ukrajiny se nepotvrdily, existují důvěryhodné zdroje, které tvrdí, že dochází k potlačování kultury a národní identity etnických Ukrajinců na území Krymu a Donbasu.

Na Krymu jsou Ukrajinci nuceni přijímat ruské občanství pod hrozbou ztráty majetku, zaměstnání a přístupu ke zdravotní péči. Mírové vyjádření nesouhlasu vedlo v některých případech k neopodstatněnému věznění, domovním prohlídkám, oficiálně posvěcené diskriminaci a v extrémních případech k mučení.

Související

Vladimír Putin a Kim Čong-un Analýza

Smlouva mezi KLDR a Ruskem rozvrací úsilí mezinárodního společenství. Může hrozit nasazení Korejců na Ukrajině

Smlouva o strategickém partnerství podepsaná ve středu mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem má potenciál pohnout rozložením sil nejen v Asii. Oba lídři přijali silné závazky, mimo jiné o vojenské spolupráci v případě napadení jedné z těchto zemí. Experti jsou znepokojeni mnoha aspekty smlouvy. 

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy