Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo o popírání její existence, údajné zamlčování podstatných dopadů nebo zaručené recepty na vyléčení, nepravdivých teorií se vyrojilo nepočítaně.
Po odhalení nových informací v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku ale česká dezinformační scéna rozšířila repertoár o nové doslova explozivní téma. Vzhledem k tomu, že podle vyšetřovací verze se jednalo o zásah dvou agentů GRU, bývá kauza označována jako největší mezinárodní skandál v novodobé historii naší republiky.
Podle Centra proti terorismu a hybridním hrozbám patří mezi nejčastější narativy ohledně kauzy ve Vrběticích následující:
Zpochybňování role Ruska Popírání suverenity České republiky a jejích institucí Vykreslování České republiky jako agresora, který na svoje činy doplatí Poukazování na účelovost kauzy Útoky na oficiální instituce Ospravedlňování útokůTyto teorie se začaly šířit bezprostředně po zveřejnění prvotních informací a jak upozorňuje Bohumil Kartous ze skupiny Čeští elfové, zajímavým faktem je viditelná synergie mezi dezinformační scénou a populistickými politiky.
Zpochybňování role Ruska
Podle této teorie je Česká republika naprosto rusofobní a je připravená obvinit Rusko z čehokoli. Na základě tohoto narativu údajně neexistují žádné důkazy a existuje vícero rovnocenných vyšetřovacích verzí. Článek na Aeronetu kupříkladu zdůrazňují, že neexistují důkazy o tom, že by agenti GRU byli ve vrbětickém areálu. Pravdive.eu pak například agenty označuje jako dvojici „Pat a Mat“ a celou kauzu komentuje jako protiruskou hysterii.
Popírání suverenity České republiky
Podle tohoto narativu je Česká republika Česká republika nejedná sama za sebe a pouze zprostředkovává protiruské hry USA. Například článek v Aeronetu uvádí, že zařazení České republiky na seznam zemí nepřátelských k Ruské federaci je „potvrzením bezprecedentního lokajství české vlády k samozvaným pánům světa z USA!“
Poukazování na účelovost kauzy
Cílem kauzy má údajně být pouze poškození vztahů s Ruskem nebo má odvést pozornost od jiných událostí či dokonce vyvolat válku. Například Protiproud ve svém článku uvádí, že se mohlo jednat o sabotáž plynovodu Nord Stream 2. Svobodné noviny ruské agenty rovněž označují v článku jako dvojici „Pat a Mat“ a poukazují na to, že kauza je podle nich výhodná pro ANO, SPOLU, Piráty a STAN. Pravdive.eu pak naznačuje, že cílem bylo vyloučení Rosatomu z účasti na tendr dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.
Útoky na oficiální instituce
Další narativ zpochybňuje důvěryhodnost celé kauzy jen na základě toho, že tajné služby a další instituce údajně nejsou důvěryhodné. Sputnik News například Bezpečnostní zpravodajské služby označuje za „čučkaře“ a další informace podle autora pouze „ukazují neuvěřitelnou neschopnost a zkorumpovanost českých bezpečnostních složek“.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
před 1 hodinou
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
před 2 hodinami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 3 hodinami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 4 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 4 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 5 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 6 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 7 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 8 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 8 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 9 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 10 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 11 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 11 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 13 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
Varování meteorologů před nebezpečím požárů se brzy naplnilo. Hasiči z Ústeckého kraje zasahují v sobotu odpoledne u požáru lesa v národním parku České Švýcarsko, kde v roce 2022 došlo k nejrozsáhlejšímu lesnímu požáru v historii České republiky. Platí zvláštní stupeň poplachu.
Zdroj: Jan Hrabě