Sám tomu nevěřím, dělám to pro peníze, říkají dezinformátoři. Soud je poslal do vězení

Kladenský soud dnes uložil dvěma obžalovaným tresty vězení za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Tomáše Čermáka odsoudil k šesti měsícům odnětí svobody, Patrika Tušla k deseti měsícům. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si nechali lhůtu na odvolání. Muži zůstávají ve vazbě.

Podle soudce Víta Sochovského se dopustili hanobení národa i podněcování k nenávisti. Tušl se u soudu za vulgární výrazy ve videu omluvil. Dodal, že se cítí nevinen, forma videa byla ale nevhodná. Čermák soudci řekl, že udělal chybu a též připustil nevhodnost projevu. Státní zástupce Ondřej Hula jednání obžalovaných považuje za vysoce společensky nebezpečné.

Státní zástupce v obžalobě popsal, že muži letos v srpnu z Netovic na Kladensku na sociálních sítích živě vysílali video, v němž dehonestovali Ukrajince. Například Čermák v jednom z videí, ve kterém s Tušlem vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců, mimo jiné řekl, že "Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu." Tušl později před soudem řekl, že nemá nic proti Ukrajincům obecně, ale odsoudil počínání ukrajinských nacionalistů.

Státní zástupce obžaloval muže z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a také podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V závěrečné řeči Hula uvedl, že obžalovaní hanobili celý ukrajinský národ a vyzývali k násilí a boji. Upozornil na širokou míru šíření nenávisti a snahu o zviditelnění, protože video vidělo několik tisíc lidí a bylo opakovaně sdíleno. Čermákovi, u nějž vidí vyšší sebereflexi, navrhl deset měsíců vězení, Tušlovi 20 měsíců. Čermákův dnešní trest je na spodní hranici základní sazby, jeho sebereflexi zmínil i soudce. U Tušla je trest vyšší i kvůli dřívějším deliktům.

Obžalované z vazby přivedla k soudu eskorta. "Každý člověk udělá někdy chybu," řekl u soudu Čermák a označil užité výrazy za hranou. "S odstupem času uznávám, že to vhodné není a omlouvám se za to," dodal. Uloženou výši trestů Hula komentovat nechtěl, ale zdůvodnění rozsudku označil za velmi precizní. Obhajoba argumentovala například svobodou slova, avšak soudce v odůvodnění rozsudku připomněl i další hodnoty z Listiny základních práv a svobod. Kdyby svoboda slova byla neomezená, neexistovaly by trestné činy, za které jsou muži obžalovaní. "Ona neomezená není, ona samozřejmě naráží na určité limity," řekl při odůvodnění rozsudku Sochovský.

Čermák u soudu řekl, že nevěřil tomu, co na nahrávce říká, ale šlo mu o sledovanost. Připustil, že mu na účet přišly desítky stokorunových darů. Tušl řekl, že mu celkem přišlo zhruba deset až 20 tisíc korun. Podle něj šlo o účet jeho malé dcery, jehož číslo zveřejnil na svých sociálních sítí. Z minulosti má dva podmíněné tresty - za krádež a vyhrožování.

V nahrávce padla řada hanlivých a vulgárních výroků označujících Ukrajince za špinavé a podobně. Byly v něm výroky jako "Ať táhnou zpátky do Kyjeva" nebo "Vždyť to je normálně okupace, co oni tady dělají." Obžalovaní také kritizovali to, že Ukrajinci například vlastní drahé mobilní telefony

Nejde o jedinou kauzu, ve které jsou Čermák a Tušl stíhaní. Tušl je podezřelý, že s dalšími dvěma muži nebezpečně vyhrožoval prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi v souvislosti s jeho podporou opatření proti šíření koronaviru nebo povinného očkování některých skupin lidí proti covidu-19. Čermák je podezřelý z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news soudy Patrik Tušl

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

USA upřednostní při poskytování pomoci Ukrajinu, oznámil Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy