CDC ruší PCR testy, šíří se českým internetem. Dezinformaci sdílí lékař i politické hnutí

Českým internetem se šíří nová dezinformace. Ta tvrdí, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) od prosince ruší používání PCR testů, protože covid-19 nelze rozeznat od chřipky. Nic takového ale CDC nikdy neuvedlo, navzdory tomu tuto dezinformaci šíří například hnutí Cesta odpovědné společnosti nebo lékař Lukáš Pollert.

"Velmi zajímavá zpráva - CDC oznámila, že k 31. 12. 2021 ruší používání RT-PCR testu k detekci infekce Covidu 19. Důvod - nelze jím účinně rozeznat covid 19 od chřipky. Testujícím laboratořím doporučuje použít jiný schválený nástroj nebo metodu testování. Jaký, neuvádí. Takže už máme odpověď, proč loni a letos vymizela chřipka. A na tomto testu byla a je postavena celá pandemie, která už přes rok ničí naše životy ve všech ohledech. Dovolíme si úvahu - že by už ten podvod splnil účel? Anebo CDC vidí, že už ten podvod dlouho neudrží?"

Tento text na svém facebookovém profilu sdílelo hnutí Cesta odpovědné společnosti spolu s obrázkem, na němž je ve stručnosti uvedeno téměř to samé, jen v trochu jiném a více lživém významu. Obrázek, který se začal šířit internetem, totiž doslova tvrdí, že "covid-19 nelze rozeznat od chřipky". Jde přitom o čistou dezinformaci, CDC totiž nic takového nikdy neuvedlo, jak si lze jednoduše ověřit přímo na jejich stránkách.

V odkazu, který mimochodem hnutí k původnímu příspěvku přiložilo, se lze jasně dočíst následující: "CDC vyzývá laboratoře, aby zvážily přijetí multiplexní metody, která může usnadnit detekci a diferenciaci virů SARS-CoV-2 a chřipky. Takové testy mohou usnadnit pokračující testování chřipky i SARS-CoV-2 a mohou ušetřit čas i zdroje ve chvíli, kdy nastane chřipková sezóna."

O co se tedy jedná? CDC po 31. 12. 2021 stáhne žádost zaslanou americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k nouzovému využívání PCR testů. Ne však proto, že by chřipka vymizela (jak tvrdí lékař Pollert), nebo by covid-19 a chřipka byly to stejné (jak tvrdí hnutí), ale přesně naopak. Centrum totiž nabádá laboratoře, aby používaly jednotný test, který dokáže rozlišit, jestli pacient trpí covidem nebo chřipkou. 

Je dlouhodobě známo, že obě nemoci se sice od sebe výrazným způsobem odlišují (více jsme o tom psali například zde), některé z příznaků ale mají podobné. V USA se proto lidé testují jak na covid, tak na chřipku, zvlášť. Nové rozlišovací testy by ale měly usnadnit detekci konkrétní nemoci a dva testy sloučit do jednoho. 

Informace, kterou sdílí výše zmíněné hnutí, ale například i zmíněný lékař Lukáš Pollert, je tedy silně zavádějící. Chřipku i covid lze sice u pacientů odhalit RT-PCR testem, na každou nemoc ale slouží jiný test. Nově by se měly obě nemoci testovat zároveň, čímž se usnadní a zrychlí proces testování. (A malá poznámka na okraj, ačkoliv panuje všeobecné přesvědčení, že RT-PCR test slouží pouze k vyšetření covidu, ve skutečnosti jde o téměř 40 let starou vyšetřovací metodu, která slouží k odhalení virové RNA obecně. Dlouhodobě se používá např. právě k detekci chřipky.)

Na dezinformaci upozornil na sociálních sítích předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos a histolog Jaromír Šrámek působící na lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Ten směrem k Pollertovi uvedl: "Mlékař, sportovec, pitomec v akci. Odkazovaný text nic takového netvrdí. V USA se totiž celkem pravidelně testuje i na chřipku, jde tedy o urychlení procesu."

Související

Dezinformační scéna posílila během covidové pandemie, častým terčem dezinformací byly vakcíny.

Česko bojuje s dezinformacemi. Je pět základních otázek, které by si měl člověk při čtení zpráv položit, vysvětluje Žabka

Dezinformační scéna na sociálních sítích a v médiích především od začátku covidové pandemie a posléze války na Ukrajině výrazně posílila. V této změně hraje roli mnoho faktorů. Strach z covidu byl prvním z nich, následně velkou část společnosti obtěžovala opatření proti této nemoci. Mnozí pak nejsou zastánci vakcinace. Tohoto využívají alternativní média či buřiči na sociálních sítích, kteří nejen českou společnost postupně rozdělili.
Věra Jourová

Evropská unie by podle Jourové měla být schopná předvídat dezinformační kampaně

Evropská unie by podle eurokomisařky Věry Jourové měla být schopná předvídat dezinformační kampaně a zabránit jejich šíření dříve, než se objeví. Bude k tomu potřebovat spolupráci s velkými internetovými platformami, mezi které patří například Facebook či Google. Jourová to řekla na dnešní konferenci o budoucnosti internetu v Praze.

Více souvisejících

dezinformace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

Chorvaté si na MS poradili s Kanaďany

MS ve fotbale: Belgičani propadli s Marokem, Chorvaté si poradili s Kanaďany. Španělsko s Německem se rozešly smírně

Ani další den fotbalového mistrovství nebyla nouze o překvapivé výsledky. O první z nich se postarali už v prvním zápase dne Kostaričané, kteří vypadali, že ani v tomto zápase nevystřelí na branku, stejně jako v tom úvodním proti Španělsku, jenže k jedné střele se v zápase s Japonskem přeci jenom dostali a právě z ní v 81. minutě Fuller rozradostnil nejen tuto jihoamerickou zemi, ale i Němce, kteří tak zůstávají ve hře o postup. O to víc, že se našim západním sousedům se podařilo ve šlágru se Španěly vyválčit bod za remízu 1:1. Nahnuté to naopak mají Belgičané, kterým se vzdálil postup ze skupiny poté, co s Marokem prohráli 0:2 a budou se muset o postup porvat s Chorvaty. Ti naopak měli s Kanadou jednodušší práci, jelikož ji porazili bez větších problémů 3:1, přestože Kanaďané vstřelili zatím nejrychlejší gól šampionátu.

včera

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Míra inflace v eurozóně stále nedosáhla vrcholu, tvrdí šéfka ECB

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu. Řekla to dnes evropským zákonodárcům. Její vyjádření podle analytiků naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb z poslední doby ještě není u konce.

Aktualizováno včera

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia

Záchranáři na ostrově Ischia našli další oběť sesuvů, pátrání pokračuje

Záchranáři na italském ostrově Ischia dnes našli osmou oběť sobotních sesuvů půdy. Podle úřadů jde o patnáctiletého chlapce jménem Michele Monti, který je bratrem Franceska a Marie Teresy, jejichž těla byla nalezena už v neděli. Těla jejich rodičů ale stále objevena nebyla. Při sesuvu půdy zemřelo i třítýdenní miminko. Záchranáři celkem pátrají po čtyřech pohřešovaných. Odstraňování nánosů bahna a trosek je boj s časem, naděje na nalezení živých rychle klesá, uvedla agentura ANSA.

včera

včera

Putinovo jméno v protokolu z domovní prohlídky u umělce Olega Volkova

Historik: Putin se jako člen KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí politického umění

Ruský prezident Vladimir Putin se jako třiadvacetiletý poručík sovětské tajné policie KGB zúčastnil vyšetřování jedné z prvních akcí "politického umění", když se v roce 1976 na Petropavlovské pevnosti v Petrohradu objevil 42 metrů dlouhý nápis "Přibíjíte na kříž svobodu, ale lidská duše nezná okovy!" Autoři nápisu po dopadení strávili roky ve vězení, uvedl dnes zpravodajský server Meduza, píšící z lotyšského exilu. Putinovu účast na vyšetřování potvrzují podle něj nedávno objevené dokumenty.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mistrovství světa ve fotbale provází další kontroverze. Írán žádá vyloučení USA

Kontroverze kolem právě probíhajícího fotbalového světového šampionátu v Kataru neutichají, ba naopak. Tentokrát se všechno týká blížícího ostře sledovaného zápasu skupiny B mezi USA a Íránem. Mezi těmito politicky znepřátelenými zeměmi se totiž rozhodne, která z nich postoupí do osmifinále. Americký fotbalový svaz navíc přilil před tímto důležitým vzájemným duelem olej do ohně tím, když na svých stránkách a profilech smazal na íránské vlajce symbol islámské republiky.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Ze schvalování a podpory ruské invaze česká policie obvinila 49 lidí

Ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí. Celkem eviduje 86 takových případů. Serveru iROZHLAS.cz to dnes sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Z policejních statistik vyplývá, že jde o další nárůst počtu podobných případů. V říjnu policie evidovala 83 případů schvalování ruské invaze a obvinění sdělila 44 lidem.

včera

Letadla, ilustrační foto

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií přibývá

Cestujících do zahraničí po dvou letech ovlivněných pandemií covid-19 přibývá. Pražské letiště v období od června do konce října odbavilo dvě třetiny počtu cestujících v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy posledním předcovidovým. Letiště Leoše Janáčka v Ostravě je na 87 procentech provozu a poslednímu předcovidovému roku se přibližuje i brněnské letiště. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Evropské pojišťovny, kterou má ČTK k dispozici.

včera

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Británie přišla kvůli brexitu o tisíce lékařů

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

včera

včera

Rusko, Kreml

Rusko na poslední chvíli odložilo jednání s USA o jaderných zbraních

Rusko odložilo jednání s USA o strategických jaderných zbraních, která měla začít v úterý v Káhiře, informoval ruský deník Kommersant s odvoláním na vyjádření americké ambasády v Rusku. Podle amerického ministerstva zahraničí šlo o jednostranné rozhodnutí. Moskva podle ambasády uvedla, že navrhne nový termín jednání.

včera

NCOZ se zabývá plachtou s Putinem ve vaku na mrtvoly na budově ministerstva

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy