CDC ruší PCR testy, šíří se českým internetem. Dezinformaci sdílí lékař i politické hnutí

Českým internetem se šíří nová dezinformace. Ta tvrdí, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) od prosince ruší používání PCR testů, protože covid-19 nelze rozeznat od chřipky. Nic takového ale CDC nikdy neuvedlo, navzdory tomu tuto dezinformaci šíří například hnutí Cesta odpovědné společnosti nebo lékař Lukáš Pollert.

"Velmi zajímavá zpráva - CDC oznámila, že k 31. 12. 2021 ruší používání RT-PCR testu k detekci infekce Covidu 19. Důvod - nelze jím účinně rozeznat covid 19 od chřipky. Testujícím laboratořím doporučuje použít jiný schválený nástroj nebo metodu testování. Jaký, neuvádí. Takže už máme odpověď, proč loni a letos vymizela chřipka. A na tomto testu byla a je postavena celá pandemie, která už přes rok ničí naše životy ve všech ohledech. Dovolíme si úvahu - že by už ten podvod splnil účel? Anebo CDC vidí, že už ten podvod dlouho neudrží?"

Tento text na svém facebookovém profilu sdílelo hnutí Cesta odpovědné společnosti spolu s obrázkem, na němž je ve stručnosti uvedeno téměř to samé, jen v trochu jiném a více lživém významu. Obrázek, který se začal šířit internetem, totiž doslova tvrdí, že "covid-19 nelze rozeznat od chřipky". Jde přitom o čistou dezinformaci, CDC totiž nic takového nikdy neuvedlo, jak si lze jednoduše ověřit přímo na jejich stránkách.

V odkazu, který mimochodem hnutí k původnímu příspěvku přiložilo, se lze jasně dočíst následující: "CDC vyzývá laboratoře, aby zvážily přijetí multiplexní metody, která může usnadnit detekci a diferenciaci virů SARS-CoV-2 a chřipky. Takové testy mohou usnadnit pokračující testování chřipky i SARS-CoV-2 a mohou ušetřit čas i zdroje ve chvíli, kdy nastane chřipková sezóna."

O co se tedy jedná? CDC po 31. 12. 2021 stáhne žádost zaslanou americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k nouzovému využívání PCR testů. Ne však proto, že by chřipka vymizela (jak tvrdí lékař Pollert), nebo by covid-19 a chřipka byly to stejné (jak tvrdí hnutí), ale přesně naopak. Centrum totiž nabádá laboratoře, aby používaly jednotný test, který dokáže rozlišit, jestli pacient trpí covidem nebo chřipkou. 

Je dlouhodobě známo, že obě nemoci se sice od sebe výrazným způsobem odlišují (více jsme o tom psali například zde), některé z příznaků ale mají podobné. V USA se proto lidé testují jak na covid, tak na chřipku, zvlášť. Nové rozlišovací testy by ale měly usnadnit detekci konkrétní nemoci a dva testy sloučit do jednoho. 

Informace, kterou sdílí výše zmíněné hnutí, ale například i zmíněný lékař Lukáš Pollert, je tedy silně zavádějící. Chřipku i covid lze sice u pacientů odhalit RT-PCR testem, na každou nemoc ale slouží jiný test. Nově by se měly obě nemoci testovat zároveň, čímž se usnadní a zrychlí proces testování. (A malá poznámka na okraj, ačkoliv panuje všeobecné přesvědčení, že RT-PCR test slouží pouze k vyšetření covidu, ve skutečnosti jde o téměř 40 let starou vyšetřovací metodu, která slouží k odhalení virové RNA obecně. Dlouhodobě se používá např. právě k detekci chřipky.)

Na dezinformaci upozornil na sociálních sítích předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos a histolog Jaromír Šrámek působící na lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Ten směrem k Pollertovi uvedl: "Mlékař, sportovec, pitomec v akci. Odkazovaný text nic takového netvrdí. V USA se totiž celkem pravidelně testuje i na chřipku, jde tedy o urychlení procesu."

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy