Varšava - Tom Hanks se na twitteru pochlubil "maluchem" jako svým vzrušujícím novým vozem. Polští fanoušci někdejšího zázraku socialistické motorizace, maličkého vozu fiat 126p, se proto chystají jedním veteránským exemplářem amerického herce obdarovat.
"Už máme pro Toma Hankse vhodného malucha, z roku 1974. Mohl být nanejvýš z roku 1975, protože jinak by skončil jen v hercově garáži. Ale auta z roku 1975 a starší jsou v USA už veteránská a lze s nimi jezdit po silnicích," řekla televizi TVN 24 Monika Jaskólská, která přišla s nápadem obdarovat hollywoodskou hvězdu, a tím se zároveň postarat polskému městu a polským výrobkům o reklamu.
"Dodáme mu ho až do domu," slibuje dáma, která už sehnala sponzora, slibujícího zajistit leteckou přepravu "malucha" z jihu Polska až do Los Angeles.
Fiat 126p se v zdejší továrně vyráběl od roku 1973, ale exempláře z prvních ročníků se prý dají spočítat na prstech: většinou už zmizely a zbývající jsou pečlivě opatrovaným rodinným pokladem. Vhodný, jen mírně zrezivělý typ se podařilo najít v Suwalkách za 8500 zlotých (asi 52.000 Kč), což je prý naprosto fantastická cena za takový unikát. Teď už jen zbývá sehnat dalších 30.000 zlotých (asi 185.000 Kč) na kompletní renovaci, ale jednání s dalším potenciálním sponzorem jsou prý na dobré cestě.
Podobný model se má uplatnit i při dárku pro Hankse: pokud se podaří obstarat auto, jeho opravu a dopravu do USA zadarmo, všechny peníze z veřejné sbírky na tento účel připadnou dětské nemocnici.
15. března 2025 17:00
Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
Související

RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Po dvou anticenách Zlatá malina dostaly filmy Blondýnka, Morbius a Elvis
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Jak urovnat spor se Slovenskem? EU zvažuje využití rozsáhlých podzemních zásobníků na Ukrajině
před 57 minutami

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá
před 1 hodinou

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou
před 1 hodinou

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda
před 2 hodinami

Izrael vydal rozkaz k obsazení Pásma Gazy, Hamásu hrozí anexí
Aktualizováno před 2 hodinami

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost
před 2 hodinami

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády
před 2 hodinami

Musk pod tlakem: Tesla stahuje ze silnic Cybertrucky, zatímco čelí sérii útoků na svá vozidla i prodejny
před 5 hodinami

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
před 6 hodinami

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
před 7 hodinami

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
před 7 hodinami

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
před 8 hodinami

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
před 9 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera
Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
Evropská unie se rozhodla vyloučit americké zbrojařské společnosti z nového obranného programu Readiness 2030, jehož cílem je posílit evropský vojenský průmysl a snížit závislost na Spojených státech. Oznámila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s tím, že EU chce více nakupovat od evropských výrobců a posílit tak vlastní obrannou technologickou základnu.
Zdroj: Libor Novák