RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Tom Hanks se po vážných rolích vrací v odlehčenějším žánru komediálního dramatu. Snímek vychází ze severské předlohy, takže se ve výsledku nejedná o žádnou lehkou komedii. Příběh tak má poměrně hutnou atmosférou, jež je protkána komickými situacemi. Velkým plusem jsou dobré herecké výkony a dobře napsané postavy ukotvené v realistickém světě. 

Snímek Muž jménem Otto je adaptací knižního bestselleru En man som heter Ove švédského bloggera a spisovatele Fredrika Backmana. Kniha vyšla již v roce 2012 a již v roce 2015 se dočkala stejnojmenné švédské adaptace, která se pyšní průměrným hodnocením okolo 80 %. Podařilo se hollywoodské produkci dorovnat severský snímek? 

Hlavní roli v nové adaptaci ztvárnil Tom Hanks, který se postavou Otta vymanil z dlouhé série těžších dramatických charaktrů. Nicméně i postava Otta si s sebou nese jistou hloubku a nejde jen o jeden z plytkých komediálních archetypů, které se objevují v mnoha současných komediích. V americké adaptaci to totiž není explicitně zmíněno, ale v předloze se Otto potýká s Aspergerovým syndromem, kvůli němuž se mnohdy nechová tak, jak od něj ostatní lidé očekávají. 

Právě se přehrává: Muž jménem Otto - trailer

Muž jménem Otto - trailer Video: YouTube

Velkou devízou snímku jsou herecké výkony. Nedočkáme se žádného komediálního přehrávání, a tak jsou postavy dobře ukotveny v realistických kulisách, díky čemuž působí velmi skutečně a uvěřitelně. Z realisticky uchopeného světa tak vystupuje do popředí právě postava Otta, která se v mnohých situacích chová trochu jinak, než by od ní divák očekával. 

Nelze se ubránit srovnání s původním švédským snímkem, na němž je velmi patrný omezený rozpočet. Nový snímek je vizuálně uhlazenější a po stránce scénáře je mnohem přívětivější pro širší publikum, pro které může být severská kinematografie až příliš syrová. Přesto si hollywoodský snímek uchoval jistý nádech, díky němuž je cítit, že se nejedná o původní americkou produkci. Taková změna je osvěžující, ale ubírá snímku původní hrubou vyhraněnost hlavní postavy. 

Rovněž se nemohu ubránit dojmu, že se předloha a potažmo i snímek inspiroval ve filmu Gran Torino (2008). V něm je také podivínský samotář otrávený světem nečekaně vyburcován k přehodnocení situace a svého vztahu se světem, díky čemuž se mu změní život i pohled na svět. Rozdíl je v tom, že v novém snímku je akce osekána na nulu a místo ní se dočkáme komediálních momentů. 

Nakonec se tak zdá, že hlavním a vlastně jediným problémem snímku je jeho letitější konkurence. Člověk tak má velmi často pocit, že tuhle scénu již někde viděl. Pokud jste však původní švédský snímek neviděli a Gran Torino vám v paměti také neutkvělo, tak si Muže jménem Otto užijete bez výtek. Můžete se těšit na bezchybné herecké výkony, uvěřitelné ukotvení postav v realistickém světě a občasné vtipné situace. Možná by však stálo za to ubrat patosu, protože snímek občas až příliš tlačí na city a slabší povahy možná budou potřebovat i kapesníček. Ve výsledku se tak jedná o velmi dobrý snímek, který stojí za vidění, ale bohužel stačí jen jednou. 

Celkové hodnocení: 70 % 

Muž jménem Otto / A Man Called Otto (2022) 

Hrají: Tom Hanks, Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo, Mariana Treviño, Cameron Britton, Mike Birbiglia, Elle Chapman, Kelly Lamor Wilson, Kailey Hyman, Spenser Granese, Josefine Lindegaard, Juanita Jennings, Christiana Montoya, Robyne Parrish, Branislav R. Tatalovic, Jon Osbeck, Bryant Carroll, Lavel Schley   

Režie: Marc Forster 

Předloha: Fredrik Backman (kniha) 

Scénář: David Magee 

Kamera: Matthias Koenigswieser 

Hudba: Thomas Newman 

USA / Švédsko / 126 min / komedie, drama,  

Muž jménem Otto filmy recenze Tom Hanks

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 30 minutami

před 42 minutami

před 56 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy