Praha - Měsíc po nástupu do výkonu trestu je umělec Roman Týc, občanským jménem David Hons, zpátky na svobodě. Věznici v Praze na Pankráci, kam se dostal kvůli úpravě pražských semaforů a nezaplacené pokutě, opustil v sobotu odpoledne, zjistila na místě agentura Mediafax.
"Ve vězení mi chyběla přítelkyně a takové ty běžné věci, které si neuvědomíte, když jste na svobodě. Nejvíc se těším, až si ostříhám nehty na nohou," uvedl Týc při odchodu z vězení.Při otázce Mediafaxu na možnost pokračování svého projektu s panáčky na semaforech dodal: "Ten projekt stále pokračuje. Jestliže následovalo uvěznění jednoho panáčka, tak to něco symbolizuje. Nevím, kde ten konec je, to už není na mě.""Ve své podstatě byl ten projekt s panáčky spíš impuls a to, co následuje, to je problém nás všech, nejenom můj," uvedl dále výtvarník.Týc byl na měsíc ve vězení kvůli manipulaci se světelnou signalizací na pražských přechodech pro chodce. Umělec v roce 2007 vyměnil statické panáčky na padesáti semaforech za panáčky nejrůznějších podob. Nařízenou pokutu odmítl zaplatit, protože podle něj byla nespravedlivá. Soud ho proto poslal do vězení."Jestli mě vězení vychovalo? To určitě ne," zasmál se umělec a připojil: "Samozřejmě, že se těším, že půjdu domů. Ale ve své podstatě, ač vám to připadá divné, tak vevnitř jsou taky lidi a s nimi jsem si za ten měsíc vybudoval nějaký vztah. Je i určitým trestem se tam nevrátit, když s někým navážete komunikaci, vztah, což v tomhle prostředí není určitě jednoduché. Ve druhé vlně je trestem i to, že tam nemůžu přijít znova pokecat a věci probrat tak jako venku."Týc přiznal, že pobyt ve vězení pro něj byl inspirací, ale stejně tak ho inspiruje celý život. "Vůbec to není tak, že bych s celou tou věcí počítal profesně nebo kariérně. Především jsem člověk, občan, který má nějaké svoje názory. To že jsem výtvarník, umělec, to je nějaký způsob mého vyjadřování," dodal.Výtvarník opustil pankráckou věznici za doprovodu svého právního zástupce. Venku ho čekala přítelkyně i několik přítel. Výrazně je ale přečíslil počet novinářů. "Zvláštní je, že jsem si říkal, že se mi nechce vůbec odpovídat. Ptáte se na jednoduché věci, ale ono to tak jednoduché není, jestli mi rozumíte," uzavřel Týc rozhovor se zástupci médií.
Související
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 2 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 3 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 4 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 6 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
včera
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
18. června 2026 22:02
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
18. června 2026 21:16
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
Po úvodní prohře 1:2 s Jižní Koreou bylo jasné, že aby mohla česká fotbalová reprezentace pomýšlet na postup ze skupiny A fotbalového mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku, musela ideálně v dalším zápase nad Jihoafrickou republiku vyhrát. Jenže proti českým fotbalistům se osud obrátil ještě před tímto samotným veledůležitým zápasem. Při předzápasovém tréninku se zranil obránce David Jurásek, pro nějž účinkování na turnaji skončilo předčasně. Samotný úvod zápasu svěřencům kouče Miroslava Koubka vyšel více než dobře, Češi do něj vstoupili aktivně a vše zakončili v šesté minutě gólem Michala Sadílka. Od té doby ale byl český tým čím dál pasivnější a nakonec přišel trest v podobě proměněné penalty deset minut před koncem. Duel tak skončil remízou 1:1.
Zdroj: David Holub