Praha - Krásné počasí, sluníčko, ale s ním i klíšťata. Díky teplé zimě a rychlému nástupu jara, lze očekávat, že i letos jich bude opravdu hodně. To dokazuje i aktuální stupeň aktivity klíšťat, který je na č. 9 z 10.
Mírné zimy jsou ideální k hojnému množení klíšťat, která mohou být životu nebezpečná. Vyskytují se stále častěji, navíc jich je velká část infikovaná a mohou tak způsobit závažné zdravotní problémy. Zajímavostí je, že se stále častěji vyskytují i ve vyšších nadmořských výškách, proto ani na horách už nejste před jejich útokem chráněni. „Ráda bych uvedla, že klíšťata opravdu nepadají ze stromů. Pohybují se nízko nad zemí, tedy například v trávě. Do horní části těla se klíště dostane díky lehnutí do trávy, případně může velmi snadno přelézt po oděvu či pod oblečením," vyvrací rozšířený mýtus entomoložka Mgr. Kateřina Jůzová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.V České republice je aktuálně možnost očkování proti klíšťové encefalitidě, tedy klíšťového zánětu mozku. Tou ročně onemocní až 700 lidí. Mnohem obávanější je ale onemocnění lymskou boreliózou, kterou ročně onemocní až 5 000 lidí. Proti této a dalším nemocem přenášených klíšťaty (Ehrlichióza, Babesióza či Rickettsióza) však nebyla dosud očkovací vakcína vynalezena. Existuje tak jediný způsob ochrany a tou je účinná prevence repelenty. Jde totiž o jediný účinný způsob, jak zabránit samotnému kontaktu klíštěte a člověka a tím i jakémukoliv přenosu nebezpečných nemocí.Repelent je přípravek, který působí na bázi odpuzování členovců. Pokud se tedy dostanou komáři nebo klíšťata do jeho blízkosti, vyhledávají místa s nejnižší koncentrací repelentní látky. Nejčastěji používaná repelentní látka, tzv. diethyltoluamid (DEET) totiž zamezuje členovcům vycítit náš pot a tak nás vyhledat. V praxi to znamená, že při aplikaci repelentu, např. Diffusil, na oděv nebo pokožku se nám tito parazité vyhnou. Neměli bychom však zapomínat, že účinnost přípravků je omezená a je nutné aplikaci každých 3 - 5 hodin opakovat. K ochraně dětí volte repelenty Kids speciálně pro ně určené, které obsahují výtažek z aloe vera či D-panthenolu, které jsou známé pro své chladivé a hojící účinky.
Související
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
včera
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
včera
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
včera
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
včera
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
včera
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
včera
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
23. června 2026 21:19
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
Americký ministr zahraničí Marco Rubio během své návštěvy Perského zálivu prohlásil, že Spojené státy nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu. Podle šéfa americké diplomacie se jedná o mezinárodní vodní cestu, kde stávající mezinárodní právo jakékoli zpoplatnění zakazuje. Rubio přicestoval do Abú Zabí s cílem ujistit regionální spojence, že Washington zaujme v mírových rozhovorech s Teheránem pevný postoj a že nedávno uzavřené šedesátidenní příměří bezpečnost partnerů v zálivu neohrozí.
Zdroj: Libor Novák