Praha - Úžeh a úpal patří mezi nejčastější nemoci léta u dětí. Postižení trpí závratěmi, vysokými teplotami, zvrací, a v nejhorších případech končí v bezvědomí, varují lékaři rodiče před hrozícím nebezpečím během teplých dnů.
U malých dětí jsou často na vině právě rodiče. Podle praktického dětského lékaře Milana Kudyna dělají dospělí dvě zásadní chyby. "Vystavují často děti od tří do pěti let přímému slunečnímu záření," uvedl Kudyn. Dodal, že často jsou slunci vystaveny i děti kolem dvou let, což lékaři nevidí rádi.Rodiče často zapomínají na běžné pokrývky hlavy, jako dětské kloboučky, a také na mazání svých ratolestí krémy s vysokými ochrannými faktory. "Zhruba 10 až 15 procent dětí během července a srpna přijde s rodiči do ordinace s úpaly," doplnil Kudyn.Problémům se ale nevyhnou i staří lidé, nemocní se srdcem a obézní jedinci. Ordinace a lékařské pohotovosti zaplňují během letních dnů lidé s úpaly, úžehy, které doprovázejí často popáleniny, mdloby a tepelná vyčerpání způsobená nedostatkem tekutin.V okamžiku, kdy tělo přestane odvádět nadbytečné horko, postižení mají úpal, jehož viníkem jsou teploty dosahující přes 35 stupňů Celsia, vlhké prostředí, těsné pracovní prostory, nedostatek tekutin a solí při tvorbě potu. V kritických případech dochází i k poruchám oběhu a dechu.Úžeh neboli sluneční úpal, hrozí při pobytu na přímém prudkém slunci, kdy stačí jen krátká doba. Stoupá teplota, objevují se neurologické a oběhové potíže. Dochází k podráždění mozku a jeho blan, většinou ho však doprovází i úpal. Na rozdíl od úpalu se příznaky dostavují později, jako například horečky během noci po slunění, bolesti popálené kůže nebo ztuhnutí šíje. V případě úžehu lékaři proto doporučují ochlazování, především hlavy postiženého, malé množství tekutin jako například solené vody nebo mírně oslazeného čaje s citronem a uvolnění oblečení.
Související
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák