Moderní čarodějnice chodí do práce a nelétají na koštěti

Hony na čarodějnice jsou sice již z větší části zapomenuté, v některých částech světa však probíhají stále. A stále existují i čarodějnice. Jen asi zklamou ty, co očekávají černý hábit, bradavice a netopýra.

Nejvíce praktikovanou odnoží moderního čarodějnictví je takzvaná Wicca. Známá je také pod názvy pohanské čaroděnictví a je součástí nových pohanských náboženství. Vznikla v první polovině 20. století v Anglii a světu ji představil Gerald Gardner v roce 1954. Wicca se inspiruje směsí starodávných pohanských tradic a motivů 20. století.

Wicca patří k polyteistickým náboženstvím, její stoupenci se modlí ke Trojité bohyni a Rohatému bohu. Tři tváře bohyně Panna, Matka a Stařena symbolizují fáze života a fáze Měsíce. Každá tvář bohyně má nadvládu nad zemí, podsvětím a rájem.

Rohatý bůh má být rovnocenným protějškem a protipólem bohyně. Je zosobněním divokosti, plodnosti a lovu. Také prý nese duše mrtvých do podsvětí. Oba dva jsou podle wiccanů prastaré bytosti s nekonečnou mocí, zároveň jsou však blízko svých dětí.

Wiccanské rituály a náboženské texty jsou zaznamenané v Knize stínů Geralda Gardnera. Jejich rituály jsou obvykle spojeny s cykly Měsíce a Slunce. S Měsícem jsou spojené esbaty, které jsou oslavou úplňku a silně spojené s bohyní. Sluneční svátky jsou známé jako sabaty, spojené s Rohatým bohem.

Vyznavači wiccy se sdružují v takzvaných covenech. Ideální počet členů je třináct, omezený však není. V čele covenu stojí Nejvyšší kněžka a Nejvyšší kněz, kterého si kněžka zvolí sama. Ne všichni wiccani jsou však členy coveny, někteří existují sami.

Wiccani nemají omezení v magii, kterou dělají. Nic jim nezakazuje dělat negativní věci a sesílat kouzla na nepřátele. Existuje jen určitě pravidlo „trojnásobku“. Veškeré zlo, které wiccan učiní jinému, se mu vrátí trojnásobně.

Rituály

Velmi důležitou součástí wiccanského života jsou rituály, které jsou často prováděny právě na sabaty a esbaty. Kromě toho jsou rituály podnikání při čarování a vyvolávání bohů. Součástí rituálu je očista a vyvolání kruhu. Toto vyvolání může souviset s vyvoláním „strážců“ jednotlivých elementů – vzduchu, ohně, vody a země.

Jakmile je kruh vyvolán, probíhá rituál, wiccani se modlí k bohu a bohyni a někdy sesílají kouzla. Klasickým postupem je očištění rituálního místa a účastníků, vyvolání kruhu a přivolání elementů, modlitby, kouzla, rozpuštění kruhu. Součástí kruhu je i oltář s rituálními předměty a obětiny v podobě jídla.

Při vyvolávání se užívají magické předměty. Jedním z nich je vykuřovadlo z pečlivě vybraných bylin, rituální dýka athame, hůlka, pentagram a pohár s vínem. Součástí jsou také svíce, kotlík či speciální koště užité na rituální očištění prostoru.

Související

Více souvisejících

Čarodějnictví wicca Pentagram zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy