Svatojánská magie. Svátek Jana Křtitele vnímali naši předci jako kouzelnou dobu

Naši předci spojovali určité dny či období v roce s jistými magickými praktikami. K nejkouzelnějším časům patřil předvečer svátku Jana Křtitele, tedy noc z 23. na 24. června. Tehdy kořenářky vyrážely na sběr léčivých bylin, svobodní lidé praktikovali milostnou magii. 

Svatý Jan Křtitel 
 
Prorok, který žil někdy v 1. století, je známý z evangelií a dalších náboženských textů. Přídomek „Křtitel“ získal Jan proto, že v řece Jordánu křtil věřící, a to včetně Ježíše Krista. Kromě šíření víry ve svých kázáních odsuzoval počínání Héróda Antipa, což ho stálo život. V Bibli se píše, že si urozená dívka jménem Salome přála Janovu hlavu a panovník její přání ochotně splnil – nechal kazatele popravit. Salome totiž byla dcerou Héródovi partnerky, která ji právě navedla k neobvyklému přání. 
 
Světce uctívají věřící po celém světě napříč všemi církvemi, v minulosti patřil k nejoblíbenějším svatým našich předků. Zasvěceny jsou mu mnohé kostely u nás i v zahraničí. Jana Křtitele má za patrona řada profesí, třeba tkalci, krejčí, sedláři, koželuzi, vinaři, hospodští, kominíci, zedníci, kováři, tesaři, kameníci, zpěváci, tanečníci nebo architekti. 
 
Svatojánská magie 
 
Jako jednu z nejmagičtějších nocí v roce vnímali naši předci svatojánskou noc, tedy tu před svátkem Jana Křtitele, a to zřejmě i z toho důvodu, že připadala na dobu letního slunovratu, kterou již staří pohané považovali za důležitý mezník v roce a jakýsi kouzelný čas. 
 
Zejména mladí svobodní lidé se snažili o svatojánské noci přivolat lásku. Dívky věštily a hádaly, za koho se provdají, nebo se pokoušely o to, aby se do nich zamiloval jejich vysněný chlapec, a to za pomoci kouzelných bylin a zvláštního zaříkávání. V noci na svatého Jana trhala děvčata devatero květin, z nich pletla věnečky a dávala si je pod polštář. Ve snu je pak měl s jistotou navštívit jejich budoucí manžel. Věneček měl takovou moc podle toho, jaká bylinka do něj byla zapletena. Některá přivolávala chlapce, na něhož si dívka myslela, jiná navracela ztracenou lásku nebo léčila zlomené srdce. Od těchto kouzelných schopností se pak odvozovaly zvláštní básničky, které děvčata pronášela při pletení věnců coby zaříkávání. Z oblasti Čech se například dochovala tato magická formulka: „Bylinko malá, kdybych tě znala, já bych si milého přičarovala.“ Nešťastně zamilované dívky říkávaly třeba takovouto básničku: „Není na světě bylina, aby pro něco nebyla, hledej, má milá kvítečko, co vyhojí mé srdéčko.“ Na Moravě si dívky přivolávaly zpět lásku bylinkami a těmito slovy: „Ještě si natrhám toho návratníčku, navrať sa mi, navrať, švarný šohajíčku.“ 
 
Nejenom svobodná a zamilovaná děvčata vyrážela o svatojánské noci na sběr bylin, také báby kořenářky je chodily trhat. Byly totiž přesvědčeny o tom, že v noci na svatého Jana Křtitele jsou rostlinky obdařeny tou nejléčivější mocí. Na loukách i v lesích skutečně lidé dříve nacházeli poklady do své lékárničky, a to ve velkém množství právě na konci června, o svatém Janu Křtiteli. 
 
Již z pohanských dob pochází tradice pálení ohňů o letním slunovratu, křesťané na tento zvyk později navázali zapalováním tzv. svatojánských ohňů o svátku Jana Křtitele. Svatojánský oheň se na vsích chystal již od samého rána. Chlapci museli najít a pokácet mladou jedličku, oloupat z ní kůru a posekat větve až na vršek, který na stromečku ponechali. Takto upravená jedle se následně pevně ukotvila v zemi a kolem ní se navršila hranice dřeva. Dívky zatím upletly věnečky z květin, ty patřily na větvičky na vrcholek stromku. Sloužily nejenom jako ozdoby, ale také symbolizovaly poctivost děvčat. Večer se oheň zapálil, kolem něj se tančilo a zpívalo. Odvážlivci, mnohdy zamilované páry držící se za ruce, ho přeskakovali. Jak hořel oheň, kmen stromku postupně slábl, až shořel úplně a zhroutil se. V tom okamžiku se všichni přítomní seběhli k větvovému vršku a snažili se ukořistit jeden z ohořelých věnečků. Věřilo se totiž, že je obdařen magickými vlastnostmi a přináší štěstí nebo zajišťuje úrodu. V některých krajích se dával na rohy kravám, aby měly dobré mléko. 

Související

Více souvisejících

Čarodějnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy