Profil editora

Lucie Žáková

Lucie Žáková

redaktorka

Na FF Univerzity Palackého v Olomouci vystudovala archeologii a historii, působí jako odborná pracovnice v muzeu. Profesně se věnuje období středověku a raného novověku (zabývá se např. dějinami každodennosti, lidovou či hmotnou kulturou), v poslední době zejména dějinami archeologie.

Zpráva úspěšně odeslána

Zprávu se nepodařilo odeslat. V případě opakování této chyby nás kontaktujte přímo na e-mail redakce@eurozpravy.cz

Napište autorovi

Zbývá 1000 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Související články:

Švestky, ilustrační fotografie.

Letní ovoce ve středověké kuchyni. Naši předci měli úplně jiné metody

Letní ovoce si dnes vychutnáváme čerstvé, přidáváme ho i do koláčů, knedlíků nebo zmrzlin, chystáme z něj marmelády nebo zavařeniny. To vše je ale záležitostí moderní doby, dříve naši předci letní plody zužitkovávali úplně jiným způsobem. Co dělali s úrodou švestek nebo třešní? Jak v kuchyni využili planě rostoucí drobné ovoce, jako jsou maliny, ostružiny nebo borůvky?
Čachtická paní

410 let od úmrtí Čachtické paní. Byla to skutečně krutá vražedkyně?

Když se řekne Čachtická paní, většina lidí si představí krutou šlechtičnu, která se koupala v krvi mladých panen. Je to ale pravda, nebo jenom pouhá báchorka? Ačkoliv od smrti Alžběty Báthoryové uplynulo více než 400 let, dodnes není jasné, zda skutečně byla jednou z největších vražedkyň v historii.
Barrandov se jmenuje po francouzském vědci. Proč tomu tak je?

Francouzský vědec Joachim Barrande se narodil před 225 lety. Proč se po něm jmenuje část Prahy?

Část Prahy zvaná Barrandov je dnes známá především pro své filmové ateliéry, pojmenování ovšem dostala po významném vědci původem z Francie, který právě na těchto místech trávil spoustu času. Nevěnoval se tu však filmování, ale paleontologii. Jak se Joachim Barrande, od jehož narození právě uplynulo 225 let, dostal z Francie do Prahy a o co se u nás zasloužil? Proč se právě po něm nazývá část Prahy?
Turistické značení, ilustrační fotografie.

Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let

Léto a turistika patří k sobě. Češi jsou národem turistů, kteří rádi poznávají krásy místní přírody i historické památky, a to již od 19. století, kdy začala vznikat rozsáhlá síť speciálně značených tras. Po turistických značkách se u nás může putovat už 135 let.
Antoine de Saint-Exupery

Před 80 lety se na nebi ztratil autor Malého prince

Antoine de Saint-Exupéry je veřejnosti známý především jako autor Malého prince, jedné z nejpřekládanějších a nejprodávanějších knih moderní světové literatury. Málokdo už ví, že Exupéry nebyl jenom spisovatel, ale také pilot, který se uplatnil ve vojenském letectví. To se mu stalo osudným. Posledního červencového dne roku 1944 ve svém letadle záhadně zmizel. Přestože se na nebi ztratil již před osmdesáti lety, poslední trosky letounu se podařilo objevit teprve před dvaceti lety. 
Adolf Hitler

80 let od atentátu na Hitlera: Proč nevyšel?

Dne 20. července 1944 po poledni Vlčím doupětem otřásl výbuch. Jednalo se o atentát na Adolfa Hitlera, měla ho na svědomí skupinka německých důstojníků, kteří už chtěli s režimem Vůdce skončit. Hitler ovšem útok přežil jen s oděrkami. Kdo atentát spáchal a proč se nepovedl? 
Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal. Jaká je historie jednoho z nejoblíbenějších sportů?

Fotbal patří mezi sporty, které mají mnoho příznivců, ať už mezi profesionálními či amatérskými hráči nebo nadšenými fanoušky. Miliony lidí aktuálně prožívají probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, jenom málo z nich ovšem zná historii tohoto sportu. Jeho počátky sahají až do dob starověku.
Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.
Další články

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Petr Fiala

Čekejme to nejhorší. V pohotovosti je sto tisíc hasičů

V Česku má intenzivně pršet až do pondělní noci. Odborníci varují, že by za určitých okolností mohlo dojít k opakování povodňových situací z let 1997 a 2002. Premiér Petr Fiala proto svolal Ústřední krizový štáb, který se v pátek ráno sešel na ministerstvu vnitra za přítomnosti šéfa resortu Víta Rakušana.

před 36 minutami

před 1 hodinou

Elon Musk

Musk označil australskou vládu za fašisty

Technologický magnát Elon Musk přirovnal australskou vládu k "fašistům" kvůli navrhované legislativě, která má ukládat pokuty společnostem vlastnícím sociální média, pokud nezastaví šíření dezinformací. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Počasí

Meteorolog vysvětlil, proč Evropu zasáhlo extrémní počasí

Extrémní deště, na které se střední Evropa připravuje, jsou výsledkem mimořádné meteorologické situace, jejímž klíčovým faktorem je neobvykle teplé Středozemní moře. Meteorolog Leopold Haimberger o tom podle televize RTVS informoval agenturu APA.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Mbappé se po odchodu do Realu Madrid pře s PSG o 55 milionů eur

Francouzský fotbalový hvězdný útočník Kylian Mbappé ještě nespálil po přestupu z Paris Saint Germain do Realu Madrid všechny mosty. Se svým bývalým zaměstnavatelem se totiž pře o 55 milionů eur (v přepočtu 1,38 miliardy korun), který mu má doplatit právě po transferu do španělské metropole. Nyní se do tohoto sporu snažila vložit Francouzská ligová asociace LFP, která chtěla být prostředníkem mezi oběma stranami, hráč ale tuto nabídku odmítl.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Kde hrozí velká voda? K nejohroženějším místům patří i některá města

Česko má za sebou první den výstrahy před vydatnými dešti a hrozícími povodněmi. Největší problémy ale teprve přijdou, avizují meteorologové a další experti. Důkazem jsou i předpovědi z předpovědních profilů na českých řekách. Očekává se, že nejvyššího stupně povodňové aktivity bude o víkendu dosaženo na desítkách míst po celé zemi. 

včera

včera

včera

"Mám ruce potřísněné krví": Ruští vojáci ve fatálním stavu prchají před válkou na Ukrajině

Ivanův příběh je odrazem hluboké lidské touhy po svobodě a ochoty vzdát se snu, aby se vyhnul válce. Muž z Petrohradu si splnil svůj sen stát se lékařem, když promoval na vojenské lékařské akademii. Pak ale vypukla totální invaze na Ukrajinu, ocitl se tak před povinnou vojenskou službou a hrozbou nasazení na frontu. Nechtěl se války účastnit, a tak se rozhodl opustit Rusko a uprchnout ze země, aby se vyhnul nasazení v konfliktu. Ta tyto příběhy upozornil nezávislý deník The Moscow Times.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy