Říká se, že usměvaví lidé žijí déle. Někteří toto tvrzení slyšeli od svých přátel, jiní od kolegů v práci nebo od rodiny. Je to ale skutečně pravda? Podle vědců vůbec ne.
Šťastní lidé ve skutečnosti nežijí déle. Vyplývá to z z výzkumu, který provedli britští vědci mezi víc než 700 tisíci ženami ve věku 50 až 69 let.
O jeho výsledcích informoval odborný časopis Lancet. Výzkum prý vyvrací dosavadní přesvědčení o tom, že pocity osobního štěstí jsou zárukou delšího života. Podle vědců k takovému tvrzení není žádný důvod.
Vědci do průzkumu zařadili ženy, které se zapojily do britské celostátní kampaně prevence rakoviny prsu. Dlouhodobé sledování ukázalo, že úmrtnost žen, které se v pravidelných dotaznících označovaly za šťastné, byla úplně stejná, jako úmrtnost žen nešťastných. Za šťastné se po většinu doby označovalo 40 procent dotázaných, za nešťastné 17.
Mrzutost život nezkracuje, vyplývá z průzkumu, který byl údajně největší svého druhu. Podle jeho autorů by se lidé měli spíše soustředit na zlozvyky, které skutečně život zkracují, zejména na kouření a obezitu.
Související
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 1 hodinou
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 2 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 4 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
včera
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
včera
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
Prezident Petr Pavel v pondělí podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu. Tento krok učinil v reakci na rozhodnutí kabinetu, které mu neumožňuje zúčastnit se červencového summitu Severoatlantické aliance v Ankaře. Hlava státu považuje postup vládních představitelů za zcela bezprecedentní a mimořádně nešťastný. Pavel se domnívá, že se vládní činitelé tímto způsobem pokoušejí omezit pravomoci, které mu jako prezidentovi přímo garantuje Ústava České republiky.
Zdroj: Libor Novák