Žijete v představě, že senioři tráví Silvestra a Nový rok jen u televizních obrazovek? Tím pádem se šeredně mýlíte. Důchodci jej často tráví aktivně, na koncertech dechovky či několikadenních pobytech. Najdou se však i osamělí jedinci, kteří o svátcích volají na tísňové linky.
Vánoční svátky patří pro seniory k nejobtížnějším obdobím v roce. Cítí se osamělí a vzpomínají na to, co bylo. Například až 90 % klientů pečovatelských zařízení tráví svátky bez své rodiny, Senior Linka, kterou provozuje nezisková organizace Život 90, pozoruje v těchto dnech zvýšený počet hovorů.
Domovy důchodců se však snaží podobným pocitům osamění předejít a ukázat, že Silvestra a Nový rok nemusí senioři trávit jen u televizních obrazovek. Mnohá pečovatelská zařízení připravují speciální programy pro své klienty, často na nich vystupují hudební soubory, které hrají oblíbenou dechovku, na níž si důchodci rádi zatančí.
Někdy projevují zájem o aktivní Silvestr i sami klienti. Kupříkladu důchodci z jednoho z domovů důchodců ve středočeské Kutné Hoře si v rámci projektu Ježíškova vnoučata přáli silvestrovské vystoupení místního písničkáře. „Rádi si zazpíváme známé písničky a společně se pobavíme na závěr roku,“ uvedli kutnohorští důchodci v doprovodném textu ke přání.
Některé volnočasové spolky pořádají akce nejen pro důchodce z pečovatelských zařízení, ale pro všechny seniory. V jihomoravském Rohatci je letošní posezení s dechovou hudbou na programu již 30. prosince.
Jiné spolky zase pořádají několikadenní pobyty pro seniory. Kupříkladu zakládající organizace občanského sdružení Senioři ČR v pražské Uhříněvsi nabízela pobyt ve wellness hotelu ve Spáleném Poříčí s doprovodným silvestrovským i novoročním programem.
Pro seniory, kteří mají vlastní domácnost, platí to samé jako pro nás všechny. Silvestra si můžou klidně uspořádat u sebe doma, pozvat rodinné příslušníky nebo přátele, připravit občerstvení a hodit na sebe nějaké slavnostnější oblečení. To vše může navodit tu správnou přátelskou atmosféru. Silvestr doma je navíc nadále tou nejlevnější variantou.
Související
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
důchodci, senioři , Silvestr , Nový rok , Vánoce , Česká republika
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
před 1 hodinou
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
před 2 hodinami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 3 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
Kriminalisté se od čtvrtečního odpoledne zabývají násilným trestným činem v bytovém domě v Jablonci nad Nisou. Spekuluje se o tom, že tam matka zavraždila vlastní dítě. Policie zatím moc podrobností neprozradila.
Zdroj: Jan Hrabě