V mnoha kancelářích i domech nejen ve Spojených státech se svádějí bitvy o nastavení teploty na termostatu či klimatizaci. Pokud ovšem chtějí zaměstnavatelé, aby jejich zaměstnankyně podávaly co nejlepší výkony, neměli by nastavovat příliš nízké hodnoty. Podle nové studie totiž ženy pracují lépe při vyšších teplotách, napsal americký zpravodajský server National Public Radio.
Možná i vy máte mezi spolupracovníky někoho, kdo se choulí do svetru, nebo má pod kancelářským stolem přehozenou deku přes nohy, aby se ochránil před ledovým vzduchem proudícím z klimatizace - anebo naopak osobu, jež si neustále stěžuje, jak je na pracovišti horko.
Stejnou diskusi sváděl více než deset let také Tom Chang se svou manželkou. Chang je profesor finanční a podnikatelské ekonomiky na Jihokalifornské univerzitě a právě vzrušené debaty na toto téma ho přiměly začít zkoumat dopady různě vysoké teploty na kognitivní výkonnost lidí.
Společně s Agne Kajackaitovou z Berlínského sociologického střediska (WZB) posadili 543 německých vysokoškoláků do místnosti a nechali je vyplňovat testy při různé teplotě, od 16 až po 33 stupňů Celsia. Studie ukázala výkonnostní rozdíl mezi muži a ženami související s teplotou.
"Jak teplota stoupala, dívky si vedly lépe v matematice i slovních úlohách, zatímco chlapci si vedli hůře," řekl Chang. "Zlepšení žen v matematice a slovních úlohách přitom bylo mnohem větší a výraznější než zhoršení mužského výkonu," uvedli autoři studie.
Jinými slovy - čím teplejší místnost, tím celkově lépe si ženy v testech vedly. Smyslem studie nebylo stanovit, zda existuje ideální kancelářská teplota, dodal Chang.
"Pokud by si z této studie měli lidé něco vzít, pak zjištění, že jsme každý trochu jiný a jeden model nemusí vyhovovat všem," řekl Chang.
"A v širším smyslu si myslím, že bychom si měli uvědomovat, že okolní faktory, jako je teplota, mají mnohem větší dopad na naše každodenní životy, než jaký jim obecně připisujeme," dodal.
"Náš výzkum ukazuje, že i když se jako podnikatel zajímáte jen o zisk a produktivitu, stejně byste měli brát v úvahu také pohodlí svých zaměstnanců, protože to oba tyto faktory v konečném důsledku ovlivňuje," uvedl Chang.
10. června 2026 20:20
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
ženy , zaměstnání , firmy
Aktuálně se děje
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
včera
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
13. června 2026 21:56
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
13. června 2026 20:42
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě