Vědci objevili zvláštního svítícího žraloka. Vejde se do kapsy

Podmořští výzkumníci při prozkoumávání Mexického zálivu narazili na vzácný druh malého žraloka. Kromě jeho velikosti je jeho zvláštností to, že vydává záři, kterou k sobě láká svou kořist.

V roce 2010 vědci při zkoumání vorvaňů obecných v Mexickém zálivu objevili zvláštního žraloka druhu světloun Bonnaterrův. Od té doby se o něm nevědělo, než na něj o tři roky později narazil výzkumník amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, Mark Grace.

Nová vědecká studie, publikovaná v časopise Zootaxa, potvrzuje, že se jedná o zcela nový, neznámý druh žraloka. Stanice CNN jej nazývá Americký kapesní žralok, protože měří jen 14 cm.

Podle studie žralok vylučuje zářící tekutinu z malé kapesní žlázy v blízkosti předních ploutví. Prostřednictvím této záře láká k sobě zvědavou kořist, na kterou kradmo útočí zdola. Záře jej též zřejmě chrání před predátory.

Grace podotýká, že to druhý kapesní žralok, který byl nalezen a o jehož existenci se ví. Ten první byl nalezen v roce 1979 ve východní části Tichého oceánu. Nyní se nachází v muzeu v Moskvě. „Oba separátní druhy, každý z separátních oceánů. Oba jsou nesmírně vzácní,“ dodal Grace.

R. Dean Grubbs, vědecký pracovník na Floridské státní univerzitě, který se výzkumu nezúčastnil, řekl agentuře AP, že Americký kapesní žralok je teprve třetím objeveným žralokem z asi 500 těch, kteří vydávají světlo. „Ukazuje nám to, jak málo ve skutečnosti víme,“ uvedl.

Související

Více souvisejících

žraloci Oceán podmořský svět

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy