Čaje jsou škodlivé? Nový výzkum znepokojil vědce i lékaře

Nový výzkum naznačuje, že čaje by mohly být kontaminovány miliony mikroskopických plastových částic. Vědci zatím nevědí, zda jsou tyto mikroskopické částice pro člověka škodlivé.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Britové, jako národ milovníků čajů, spotřebují každý rok přibližně 60,2 miliard šálků čaje. Ale i když byste mohli předpokládat, že vaše čajové sáčky jsou vyrobeny jednoduše z čaje a papíru, ve skutečnosti se odhaduje, že 96 procent z nich obsahuje polypropylen, napsal server Independent.

V posledních měsících se mnohým značkám podařilo zcela odstranit chemikálie ze svých výrobků včetně Clipper a Abel & Cole, ostatní pracují na hledání řešení. Společnost Clipper, jedna z největších čajových značek ve Velké Británii, oznámila, že uvádí na trh čajový sáček vyrobený z banánů.

Podle informace od Environmental Science & Technology, vědci z McGill University uvažovali, zda plastové čajové sáčky nemohou během vaření uvolňovat mikro a nanoplasty do nápoje.

Zkoumali účinky plastů. K provedení analýzy si koupili čtyři různé čaje balené do plastových čajových sáčků. Vědci pak pytlíky rozřezali a odstranili čajové lístky. Dále ohřívali čajové sáčky v nádobách s vodou, aby simulovaly podmínky vaření. Použitím elektronové mikroskopie zjistil, že jediný plastový čajový sáček při teplotě varu uvolnil do vody asi 11,6 miliard mikroplastů a 3,1 miliard nanoplastů. Vědci tvrdí, že tyto hladiny jsou tisíckrát vyšší než v jiných potravinách.

V dalším experimentu vědci ošetřovali vodní blechy různými dávkami mikro a nanoplastů z čajových sáčků. I když zvířata přežila, vykazují určité anatomické a behaviorální abnormality. Vědci dospěli k závěru, že jsou potřeba další studie, aby se zjistilo, zda plasty mohou mít jemné nebo chronické účinky na lidi.

 

 

 

 

 

 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší strašák důchodců? Nemoc, o které většina z nich neslyšela, z nich…

19.01.2020 11:22 Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

Muž v Německu zakašlal. Zničil sedm aut za dva a půl milionu

18.01.2020 08:07 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Harry a Meghan nejsou v Kanadě vítáni? Vlivný deník napsal drsný komentář

16.01.2020 13:27 Nedávné rozhodnutí britského prince Harryho a jeho manželky Meghan udělat si z Kanady druhý domov…

Slavný řetězec si vystřelil z královské rodiny. Meghan a Harry dostali…

16.01.2020 09:33 Britský princ Harry a vévodkyně Meghan minulou středu oznámili, že už se nechtějí prezentovat jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama