Čaje jsou škodlivé? Nový výzkum znepokojil vědce i lékaře

Nový výzkum naznačuje, že čaje by mohly být kontaminovány miliony mikroskopických plastových částic. Vědci zatím nevědí, zda jsou tyto mikroskopické částice pro člověka škodlivé.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Britové, jako národ milovníků čajů, spotřebují každý rok přibližně 60,2 miliard šálků čaje. Ale i když byste mohli předpokládat, že vaše čajové sáčky jsou vyrobeny jednoduše z čaje a papíru, ve skutečnosti se odhaduje, že 96 procent z nich obsahuje polypropylen, napsal server Independent.

V posledních měsících se mnohým značkám podařilo zcela odstranit chemikálie ze svých výrobků včetně Clipper a Abel & Cole, ostatní pracují na hledání řešení. Společnost Clipper, jedna z největších čajových značek ve Velké Británii, oznámila, že uvádí na trh čajový sáček vyrobený z banánů.

Podle informace od Environmental Science & Technology, vědci z McGill University uvažovali, zda plastové čajové sáčky nemohou během vaření uvolňovat mikro a nanoplasty do nápoje.

Zkoumali účinky plastů. K provedení analýzy si koupili čtyři různé čaje balené do plastových čajových sáčků. Vědci pak pytlíky rozřezali a odstranili čajové lístky. Dále ohřívali čajové sáčky v nádobách s vodou, aby simulovaly podmínky vaření. Použitím elektronové mikroskopie zjistil, že jediný plastový čajový sáček při teplotě varu uvolnil do vody asi 11,6 miliard mikroplastů a 3,1 miliard nanoplastů. Vědci tvrdí, že tyto hladiny jsou tisíckrát vyšší než v jiných potravinách.

V dalším experimentu vědci ošetřovali vodní blechy různými dávkami mikro a nanoplastů z čajových sáčků. I když zvířata přežila, vykazují určité anatomické a behaviorální abnormality. Vědci dospěli k závěru, že jsou potřeba další studie, aby se zjistilo, zda plasty mohou mít jemné nebo chronické účinky na lidi.

 

 

 

 

 

 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

13.10.2019 12:05 Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama