Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018.
Aiko si vybojovala účast v Eurovizi v prosincovém národním kole, kde soupeřila s Lenny, Elly, Giannou Lei, MYDY, Tomem Seanem a Tomasem Robinem. Česká republika se soutěže poprvé oficiálně zúčastnila v roce 2007. O českou stopu se však již v roce 1968 postaral Karel Gott, vystoupil tehdy ovšem jako zástupce Rakouska. Nejlepším výsledkem zůstává šesté místo Mikolase Josefa v roce 2018.
Nejsledovanější účastníci včerejšího semifinále byla Izraelka Eden Golanová, proti jejíž účasti protestovalo v ulicích hostitelského města přibližně 10 tisíc lidí, kteří mají problém s pokračující izraelskou operací v palestinském Pásmu Gazy. Švédské úřady dokonce povolaly policejní posily ze sousedních zemí, konkrétně Dánska a Norska, informovaly světové agentury.
Navzdory tomu Golanová vystoupení zvládla a postoupila do sobotního finále, kam si místenku zajistili také reprezentanti Nizozemska, Švýcarska, Lotyšska, Rakouska, Norska, Řecka, Estonska, Gruzie a Arménie.
Švédsko, které je domovskou zemí největších legend v historii soutěže - kapely ABBA, hostí soutěž celkově již posedmé. Samotné Malmö se pořadatelství ujalo potřetí, interpreti už zde předvedli své umění v letech 1992 a 2013.
První ročník Eurovize se uskutečnil v květnu 1956 a za nejslavnějšího vítěze v historii ESC je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko.
31. července 2026 18:15
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
Související
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
před 2 hodinami
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
před 3 hodinami
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
před 4 hodinami
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
Neznámý pachatel během července v Jablonci nad Nisou napadl nejméně dvě ženy. Případem se zabývá policie, která se obrací na případné další oběti. V souvislosti s případem se pátrá po mladém muži. Útočník zatím naštěstí nikomu fyzicky neublížil.
Zdroj: Jan Hrabě